Poniedziałek 24 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Minister zdrowia w Sejmie: 2-3 tys. nowych pacjentów z COVID-19 dziennie w szpitalach

Data publikacji: 2020-10-21 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-22 15:38
Minister zdrowia w Sejmie: 2-3 tys. nowych pacjentów z COVID-19 dziennie w szpitalach
 

Dziennie przy obecnym poziomie będziemy mieli obłożenie szpitalnictwa rzędu 2-3 tys. nowych pacjentów - podkreślił w środę w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski. Zadeklarował również zwiększanie bazy łóżkowej o kolejne 10 tys. i współpracę z prywatnymi podmiotami leczniczymi.

W środę posłowie na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu zajmują się m.in. projektem PiS zakładającym zwolnienie personelu medycznego z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii. Wysłuchali też informacji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia nt. stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem.

20-30 proc. zakażonych trafia do szpitali

Szef MZ w swoim wystąpieniu zwracał uwagę, że środowy bilans zakażeń, ponad 10 tys. nowych przypadków, "nie tylko oddziałuje na psychikę, ale również stanowi realne obciążenia dla sytemu ochrony zdrowia".

- Z badań przeprowadzonych przez naszych ekspertów wynika, że 20-30 proc. dziennej liczby osób nowych zakażeń trafi do szpitala. To oznacza, że dziennie przy tym poziomie będziemy mieli obłożenie szpitalnictwa rzędu 2-3 tys. nowych pacjentów. Z tych 2-3 tys. pacjentów 10-20 proc. będzie potrzebowało wsparcia tlenowego, będzie wymagało opieki respiratorowej - wskazał Niedzielski.

Dodał, że w najgorszej sytuacji będziemy mieć dziennie blisko 200 osób z zapotrzebowaniem na respiratory. Zapewnił jednocześnie, że rząd przygotowuje się na każdy scenariusz mając świadomość różnych wariantów, również tych najczarniejszych. Podkreślił, że jest w stałym kontakcie z wojewodami oraz dyrektorami szpitali.

- W tej chwili przede wszystkim rozwijamy bazę łóżkową i robimy to na różne sposoby - mówił minister. Zwrócił uwagę na tworzenie szpitali tymczasowych. Jednocześnie zaznaczył, że "w gruncie rzeczy największe zasilenie (tej bazy) to jest przekształcanie na potrzeby COVID-19 szpitali powiatowych i wykorzystywanie dużych oddziałów internistycznych w byłych szpitalach tzw. wojewódzkich".

Przybędzie łóżek covidowych

- Baza łóżek covidowych, która dzisiaj wynosi 17,1 tys. zostanie w najbliższym czasie powiększona mniej więcej o kolejne 10 tys. To jest 10 tys., które pozwoli nam być o krok przed pandemią - podkreślił szef MZ. - Cały czas przyrosty nowo raportowanych łóżek są większe, wyprzedzają liczbę nowych zachorowań. To jest nasza gwarancja bezpieczeństwa" - przekonywał minister. Według niego "kolejne wykonywane kroki nie zbliżają nas do sytuacji katastroficznej, tylko nas od niej oddalają". - Po prostu tworzymy zabezpieczenie - wskazał Niedzielski.

Minister podkreślił również, że po rozmowach z przedstawicielami szpitali prywatnych jednostek lecznictwa mamy deklarację wraz ze wskazaniem lokalizacji blisko 1 tys. dodatkowych łóżek. - Ten tysiąc może nie robi wrażenia, ale proszę pamiętać, że prywatna służba zdrowia w Polsce - mówię o tym poziomie szpitalnictwa - to jest blisko 4 tys. łóżek, czyli prywatna służba zdrowia zadeklarowała blisko 25 proc. swoich zasobów na walkę z Covidem - zauważył Niedzielski.

Szef MZ przekonywał, że wprowadzane obostrzenia są "hamulcem rozwoju wykładniczego pandemii". "Ten hamulec musimy nacisnąć wszyscy bardzo mocno, bardzo dynamicznie" - podkreślił.

- Premier zapowiedział, że dziś będą dalsze zaostrzenia, ale w tej chwili rzeczywistość wygląda tak, że my na bieżąco monitorujemy liczbę tzw. czerwonych stref, ta liczba dochodzi już do 300 przy liczbie powiatów wynoszącej 380. Musimy zwiększyć obostrzenia, bo bronimy nie tylko bezpośrednio zdrowia ludzi, ale bronimy też wydolności systemu opieki zdrowotnej. Nie ukrywajmy, że w tej chwili testujemy tę wydolność - podkreślił Niedzielski.

(PAP)

Fot. Mateusz Iżakowski (archiwum)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA