środa, 21 października 2020.
Strona główna > Koronawirus > Minister zdrowia: Trzeba liczyć się z około tysiącem nowych przypadków dziennie

Minister zdrowia: Trzeba liczyć się z około tysiącem nowych przypadków dziennie

Minister zdrowia: Trzeba liczyć się z około tysiącem nowych przypadków dziennie
Data publikacji: 2020-09-21 23:43
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-27 21:35
Wywietleń: 1423 476095

Należy spodziewać się kontynuacji trendu ok. tysiąca nowych przypadków koronawirusa dziennie – wskazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski i podkreślił, że liczby osób hospitalizowanych, w tym podpiętych do respiratora, są podobne.

Szef resortu zapewnił podczas spotkania z mediami w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, że system ochrony zdrowia jest przygotowany na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem. Podał, że jeśli chodzi o infrastrukturę szpitalną, to zajęte są niecałe 2 tys. z ok. 6,5 tys. łóżek i ok. 80 z blisko 400 respiratorów.

Konsekwencje powrotu do normalności

Zwrócił uwagę, że liczba zajętych łóżek i liczba osób podpiętych do respiratora jest najważniejszym wskaźnikiem, który mówi o rozwoju pandemii. - Te liczby są stabilne, niezależnie od dziennej liczby zachorowań – podkreślił.

Dodał, że w tej chwili do dyspozycji jest blisko 6,5 tys. łóżek i zapewnił, że ta liczba bardzo szybko może być zwiększona do 8 czy 10 tys.

Niedzielski ocenił, że w najbliższym czasie należy spodziewać się kontynuacji trendu ok. tysiąca nowych zachorowań dziennie, ale taka sytuacja – jak podkreślił – nie jest dla resortu zaskoczeniem, ponieważ jest konsekwencją "powrotu do pewnego, normalnego trybu funkcjonowania w różnych wymiarach – pójścia dzieci do szkół, rezygnacji z modelu telepracy".

- Liczba interakcji społecznych rośnie, a wraz z nią ryzyko zakażenia – powiedział szef resortu.

Zapowiedział, że nadal głównym przedmiotem monitorowania będzie liczba osób hospitalizowanych i liczba osób wymagających wspomagania tlenowego.

Nie ma ryzyka lockdownu

W ocenie szefa MZ nie ma ryzyka kolejnego lockdownu, a większe obostrzenia dalej będą wprowadzane w regionach, gdzie jest najwięcej zakażeń.

Dopytywany o sytuację w szkołach ocenił, że na razie skala zakażeń nie jest taka, aby przechodziły w tryb nauczania zdalnego i według jego informacji poniżej 1 proc. szkół korzysta z takiego modelu.

Szczególne obostrzenia nadal mają obowiązywać w domach opieki społecznej, w zakładach opiekuńczo-leczniczych i hospicjach, gdzie wciąż obowiązywać ma zakaz odwiedzin, a testom jest poddawany każdy nowo przyjęty.

Szef MZ zaapelował o przestrzeganie podstawowych zasad, które mają ograniczać transmisję koronawirusa.

- Apeluję, nośmy maseczki, pilnujmy dystansu i oczywiście dezynfekujmy, przede wszystkim, ręce – mówił i ocenił, że od przestrzegania obostrzeń zależy dynamika rozprzestrzeniania się koronawirusa i to, czy sytuacja będzie się rozwijać w warunkach kontrolowanych.

(PAP)

Na zdjęciu: minister zdrowia Adam Niedzielski

Fot. Wikipedia (licencja:  CCA-SA 4.0 International)

Komentarze

czytam
Kiedy bedę mógł się z kontaktować z osobą UWIĘZIONĄ w ZOL szanowny ministrze ? Tysiące ludzi pozbawiliście kontaktu z rodziną . To sa teraz zaklady karne ?
2020-09-27 21:28:36
Aniela
"Chwilowo popracujmy nad otwarciem przychodni, lekarze sami mają wiedzieć jak się zabezpieczać przed zarażeniem -po to kończyli studia medyczne. Ja natomiast płacę co miesiąc składki i proszę mi zagwarantować opiekę i żadną tam "bezpłatną" tylko ZA MOJE PIENIĄDZE !!!! " W szpitalach tylko lekarze pracują? Radzę się dokształcić o otaczającym świecie, bo za pieniądze wszystkiego Pan nie kupi. Moje zdrowie jako pielęgniarki jest ważniejsze, niż roszczenia Kowalskiego, który nie wie kto pracuje w POZ, czy szpitalach. Zapewniam Pana, że ze składek które Pan uciułał to prywatnie nie stać byłoby nawet na operację stulejki. Tylko Ci, którzy zarabiają co najmniej 2 x średnie krajowe w dużym (nie całkowitym procencie) pokrywają własne koszty leczenia. Prywatnie za 10 min. wizyty ile Pan płaci? Myśli Pan, że w publicznych jednostkach lekarze mniej sobie liczą? Z Ochroną Zdrowia w Polsce jest ten problem, że w porównaniu do innych służb cywilnych mamy najbardziej roszczeniowych petentów i najniższe płace w stosunku do obowiązków, i oczekiwań. Za 10 lat dobre 30% pracowników szpitali odejdzie na emerytury i nie będzie komu wysłuchiwać Waszych roszczeń. Pielęgniarki po szkole nie odbierają prawa wykonywania zawodu, bo na praktykach widzą, że lepiej nie rozpoczynać tej drogi zawodowej. Nie ma wielu ambitnych osób na stanowisko opiekunki medycznej. Płace sanitariuszek/salowych, kucharek etc. są żałosne i lepiej siedzieć w domu pobierając zasiłki. Sekretarki medyczne są pracownikami niemedycznymi według Ministerstwa Zdrowia i nikt nawet nie chce ogarnąć o nich ustawy, otrzymują o 200 zł brutto więcej od sanitariuszek/salowych. Ja sama nie zostanę ani minuty dużej chociażby system się walił. Tak Ochronę Zdrowia zniszczyli wszyscy "Rządzący", że głowa boli.
2020-09-27 13:17:46
Wawrzek
Czy od wykazania większej ilości zakażeń Corona wirusem będą większe dotacje unijne?
2020-09-27 12:38:12
Paragraf
Pan Niedzielski wie dobrze, że stosowane testy typu RT-PCR nie służą do wykrywania wirusów i diagnozowania chorób zakaźnych - stwierdził powyższe sam autor tych testów, tj. Kary Mullis. Średnio rozgarnięty obywatel tego kraju wie, że nie ma bezobjawowych chorób zakaźnych, wie to z pewnością pan Niedzielski... Dlaczego zatem robi z ludzi idiotów? Czyje polecenia wykonuje? Czy tylko przypadkiem działania pana Morawieckiego, Szumowskiego, Niedzielskiego et consortes są zbieżne z tzw. planem Gatesa? Zwolennikom ww. testów, "wyszczepiania", maseczek, dystansu społecznego, a więc prawdopodobnie również chipowania, depopulacji, likwidacji łacińskiego porządku świata, likwidacji gotówki i totalnego zamordyzmu, polecam chwilę refleksji.
2020-09-24 19:45:55
Wzywam do protestu
Protestuję przeciwko polityce przeciwwirusowej aktualnego Ministra Zdrowia . Proszę o testowanie i izolację zakażonych ❗️ Inaczej grozi nam druga Lombardia pod koniec tego roku . Maseczki obowiązkowe oraz dystans społeczny powinny być bezwzględnie egzekwowane .
2020-09-24 19:05:47
Adam
Po otwarciu przepełnionych szkół można się było tego spodziewać
2020-09-23 17:06:34
utrzymanek NFZ
Chwilowo popracujmy nad otwarciem przychodni, lekarze sami mają wiedzieć jak się zabezpieczać przed zarażeniem -po to kończyli studia medyczne. Ja natomiast płacę co miesiąc składki i proszę mi zagwarantować opiekę i żadną tam "bezpłatną" tylko ZA MOJE PIENIĄDZE !!!!
2020-09-23 11:55:29
Wawrzek
Jeżeli założę maseczkę duszę się nawet jakiś czas po jej zdjęciu -co jest w tych maseczkach, czy są one zbadane i atestowane jako antyseptyczne?, czy ktoś sprowadził zakażające nas buble.
2020-09-22 14:31:02
działać
To może wreszcie zaczniecie coś robić? Gdzie jest szczepionka?
2020-09-22 10:56:54
Pisowska wiarygodność
Zamknęliście kraj i gospodarkę , jak było 300 zakażonych , a teraz 1000 dziennie i jeszcze się szczycicie , jak to się rozkręcamy :)))
2020-09-22 05:49:31
Piotr
Ale w sumie jak posłuchamy "eksperta" prof. Horbana, to ręce tak samo opadają.
2020-09-22 00:46:12
Piotr
Bardzo śliskie podejście. W zasadzie sytuacja u sąsiadów wskazuje, że to podejście jest już przegrane. Jeszcze ze 2-3 tygodnie pościemnia i się dowiemy że "to wina Polaków" że walka z epidemią nie poszła jak chciał. Cały cywilizowany świat testuje na maxa, u nas jest strategia blokowania testów. Tak to jest jak o medycynie wypowiada się i decyduje ekonomista.
2020-09-22 00:45:04