Środa 19 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Masowe szczepienia w firmach ruszą od połowy maja

Data publikacji: 2021-04-12 16:56
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-12 17:08
Masowe szczepienia w firmach ruszą od połowy maja
Fot. Bartosz Turlejski (arch.)  

Akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja - zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej ws. szczepień w zakładach pracy wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Zastrzegł, że wszystko zależy od rzetelności i słowności koncernów produkujących szczepionki.

Jak podkreślił Gowin, istotne jest przede wszystkim włączenie do programu szczepień dużych i średnich firm. Rozmowy na temat realizacji szczepień w przedsiębiorstwach Gowin podsumował mówiąc, że "to było bardzo konkretne spotkanie, pełne precyzyjnie formułowanych pytań po stronie środowisk biznesowych".

Szczepienia w firmie od 500 osób

Minister zapowiedział, że akcja szczepień w firmach ruszy od połowy maja, jednak - jak podkreślił - wszystko zależy od rzetelności, słowności koncernów produkujących szczepionki. Dodał, że celem rządu jest, aby szczepienia w firmach przebiegały w sposób "maksymalnie bezpieczny, maksymalnie szybko i na maksymalnie liberalnych zasadach".

Wyjaśnił, że zainteresowane szczepieniami firmy zawierałyby umowy z podmiotami medycznymi uprawnionymi do przeprowadzania szczepień. Jego zdaniem dziś jest za wcześnie, żeby określić, jak duże będzie zainteresowanie programem po stronie biznesu.

- Ja mogę odpowiedzieć tylko szacunkowo, biorąc pod uwagę ilość pytań, które spływają do ministerstwa rozwoju, pracy i technologii - to zainteresowanie jest ogromne. Firmy reprezentowane na dzisiejszym spotkaniu zatrudniają ok. 2 mln pracowników, a jeszcze w tym tygodniu skonsultuję propozycje rządowe z Radą Przedsiębiorczości, która skupia osiem głównych organizacji pracodawców. A zatem ta pula potencjalnych adresatów jest wielomilionowa - powiedział.

Dodał, że warunkiem postawionym przez rząd jest, aby firma przystępująca do akcji oferowała liczbą nie mniejszą niż 500 zaszczepionych. - Dostarczanie szczepionek, uruchamianie łączy internetowych itd. to przedsięwzięcie czasochłonne, skomplikowane. Dla sprawności i szybkiego tempa przeprowadzania akcji szczepień grupa 500 pracowników jest minimalna - powiedział.

Zaznaczył, że z ust ministra Michała Dworczyka uzyskał deklarację elastyczności w tej kwestii.

Szczepienia rodzin pracowników

Zdaniem Gowina sprawa szczepień członków rodzin pracowników jest jednym z dylematów do rozstrzygnięcia. - Dojdziemy w tej sprawie do wspólnych uzgodnień (...); w ciągu najdalej dwóch tygodni wszystkie szczegóły będą dograne - zapowiedział.

Jak podkreślił wicepremier, jako minister ds. gospodarki będzie rekomendował szybkie rozważenie uruchomienia specjalnych certyfikatów dla osób, które są zaszczepione. - Dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub jedną w przypadku jednodawkowych preparatów; te osoby powinny mieć możliwość korzystania z usług dziś niedostępnych jak hotelarstwo i gastronomia - wymienił.

- Mówię to z pełną odpowiedzialnością za przyszłość polskiej gospodarki, za przyszłość dziesiątków tysięcy firmy, często firm rodzinnych, ze strony polskiego państwa - wskazał. Jego zdaniem mimo pomocy rządowej dla zamkniętych z powodu epidemii firm, trzeba im umożliwić powrót do możliwie normalnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Pytany o odszkodowania za skutki uboczne po szczepieniach wicepremier powiedział, że decyzja w sprawie odszkodowań jeszcze nie zapadła. "Sprawa jest analizowana" - wskazał.

Pracodawcy o szczepieniach w firmie

Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki zapowiedział, że ostateczne kryteria kwalifikacji firm do programu szczepień będą znane na początku przyszłego tygodnia. - Deklaracja otrzymana od ministra Michała Dworczyka mówi o 500 osobach. Jest otwarcie na to, żeby to było 500 osób w firmie, łącznie ze współpracownikami czy osobami niezbędnymi do funkcjonowania tej firmy - powiedział Witucki.

Jak dodał, w programie realizacji szczepień przez firmy stworzone zostaną możliwości łączenia przedsiębiorstw "nie tylko w ramach grupy kapitałowej, ale też jeśli są firmy obok siebie" (w budynku - PAP).

Witucki powiedział, powołując się na zapewnienia Dworczyka, że wszyscy pracownicy zagraniczni legalnie przebywający w Polsce też mają być objęci szczepieniami. - To jest bardzo ważne, bo w wielu firmach to jest duża część personelu, i chodzi o to, aby to bezpieczeństwo było powszechne (...). Szczepienia w zakładach pracy oznaczają de facto wejście w czas uwolnienia szczepionki (...). To powoduje, że wtedy powstaje szansa na masowość tych szczepień. Dla naszego bezpieczeństwa, dla naszych biznesów ta masowość jest krytyczna, powszechna dostępność jest krytyczna - ocenił.

Prezydent Konfederacji Lewiatan poinformował, że pracodawcy uzyskali deklaracje, iż będą z nimi prowadzone konsultacje dotyczące konkretnych procedur, jak zorganizować system, aby uruchomić go jak najszybciej. Z drugiej strony będą też prowadzone pilotaże, aby proces ten był jak najbardziej przyjazny dla pracowników i firm.

- Mam nadzieję, że w ciągu dwóch najbliższych tygodni będziemy mieli już przygotowane procedury i zostaną tylko wolumeny - poinformował.

Dodał, że zgodnie z deklaracją otrzymaną od ministra Dworczyka, do końca tygodnia pracodawcy otrzymają wersję roboczą procedury, która będzie szczegółowo opisana w propozycji rządowej. Wyjaśnił, że wiadomo już, iż zakład pracy będzie musiał ocenić mniej więcej liczbę pracowników, którzy mogą się zakwalifikować do szczepień; będzie podpisywał umowę z podmiotem uprawnionym, który będzie miał prawo dostępu do systemów informatycznych związanych z procesem szczepień.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wlt
2021-04-12 18:59:54
Szkoda, że w placówkach oświatowych (szkoły, uczelnie) zostali zaszczepieni nauczyciele i kadra naukowo - badawcza, którzy i tak prowadzą zajęcia online, a pracownicy administracji i obsługi, którzy muszą być w pracy codziennie i spotykają tam mnóstwo ludzi nie zostali objęci szczepieniem. To całkiem bezsensowne.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA