czwartek, 21 stycznia 2021r.

Kraska: Szczepionka na Covid w dużej ilości w Polsce w pierwszym kw. 2021 r.

Data publikacji: 2020-11-12 12:56
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-13 13:41
Kraska: Szczepionka na Covid w dużej ilości w Polsce  w pierwszym kw. 2021 r.
 

Szczepionka na Covid w dużej ilości będzie w Polsce w pierwszym kwartale 2021 r. - przewiduje wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Pierwsza grupa - seniorzy i służba zdrowia - może być szczepiona już od końca grudnia - szacował.

- Kiedy to będzie w dużej ilości - myślę, że na początku pierwszego kwartału przyszłego roku - powiedział Kraska w porannym wywiadzie dla Radia Plus, pytany o możliwości szczepień przeciw Covid na szeroką skalę w Polsce.

- Na pewno w pierwszej kolejności powinniśmy zaszczepić grupę ryzyka - osoby starsze - powyżej 60-65. roku życia i oczywiście personel medyczny zaangażowany w walkę z koronawirusem - zaznaczył. - Myślę, że będzie to koniec grudnia - dodał. - W dalszej kolejności będą szczepione następne grupy społeczne - zaznaczył wiceminister.

Przypomniał, że Komisja Europejska podpisała umowy na dostawy szczepionek nie tylko z firmą, która już zadeklarowała, że szczepionka jest gotowa, ale też z trzema innymi. W ramach tych umów szczepionki otrzyma też Polska - dodał. - Która firma będzie pierwsza gotowa, która uzyska certyfikację, czyli że szczepionka będzie nie tylko skuteczna, ale też bezpieczna, wejdzie na rynek - mówił.

Zapewnił, że jesteśmy gotowi na szybkie i na dużą skalę szczepienia, gdy już będzie ona dla nas dostępna.

- Po niedzieli w punktach pobrań i wszystkich SOR-ach w Polsce mają być dostępne szybkie testy antygenowe, których wynik jest już po 15-20 minutach - zapowiedział. - Zakupiliśmy milion tych testów - podał.

Jego zdaniem pozwoli to znacząco zwiększyć dostępność ich - szczególnie w miejscach, gdzie trafiają pacjenci z podejrzeniem z koronawirusa i gdzie trzeba zdecydować, do jakiego szpitala mają trafić - dedykowanego zarażonym, czy ogólnego. Rozładuje też kolejki karetek przed szpitalami - ma nadzieję Kraska.

(PAP)

Na zdjęciu: wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Fot. Adam Nurkiewicz / Senat RP

Komentarze

Paragraf
2020-11-16 00:04:56
Jakiego wirusa ma zwalczać szczepionka? Od roku mamy wirusa, który nie mutuje? Wciskają ludziom totalne idiotyzmy. Jeśli produkuje się szczepionkę to znaczy, że wirus został wyizolowany i dokładnie rozpracowany - panie Kraska, proszę o wskazanie osoby, która to uczyniła oraz raport medyczny na ten temat. Czy masowe szczepienia ludzi szczepionką, która będzie modyfikowała ludzkie DNA i nie przeszła pełnej procedury testowania, nie będą wyczerpywały, tak przypadkiem, znamion ludobójstwa?
Senior Zorro
2020-11-13 13:39:05
Może najpierw, na próbę, postarajmy się wywiązać ze szczepionek na grypę. Bo chwilowo Min. Zdrowia i tzw. media publiczne apelują o szczepienie się, ale szczepionek ani, ani. Prawda, Panie Ministrze ?
Muchomor
2020-11-12 17:09:21
Sejm i senat pierwsi do kolejki.
Ww
2020-11-12 16:50:42
Ja mogę swój oddać Prezesowi i premierowi

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ