Czwartek 06 maja 2021r. 

Jedna na dziesięć osób odczuwa skutki COVID-19 jeszcze po 8 miesiącach

Data publikacji: 2021-04-11 13:46
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-12 08:13
Jedna na dziesięć osób odczuwa skutki COVID-19 jeszcze po 8 miesiącach
Fot. Pixabay.com  

Co dziesiąta osoba łagodnie przechodząca COVID-19 jeszcze po ośmiu miesiącach po zakażeniu odczuwa co najmniej jeden objaw (umiarkowany do ciężkiego), który negatywnie wpływa na jej pracę, jakość życia lub kontakty towarzyskie - wynika w badania opublikowanego na łamach czasopisma „JAMA”.

Do najczęstszych objawów należą utrata węchu i smaku oraz chroniczne zmęczenie.

Autorami pracy są naukowcy z Karolinska Institutet w Szwecji. Wiosną 2020 roku pobrali próbki krwi od przeszło 2 tys. dorosłych osób, które przechorowały COVID-19. Kolejne próbki pobierali co cztery miesiące, jednocześnie prosząc uczestników o wypełnianie kwestionariuszy dotyczących długoterminowych objawów choroby oraz ich wpływu na jakość życia.

Druga część badania, przeprowadzone w styczniu 2021 roku, polegała na ocenie długoterminowych skutków zachorowania na pracę oraz życie społeczne i prywatne uczestników, którzy łagodnie przeszli COVID-19 co najmniej osiem miesięcy wcześniej. Grupa badawcza składała się tym razem z 323 osób (średnia wieku 43 lata).

Objawy i skutki zakażenia koronawirusem

Wyniki pokazały, że 26 proc. osób, które przeszły COVID-19, miało co najmniej jeden umiarkowany do ciężkiego objaw, który utrzymywał się u nich dłużej niż dwa miesiące, a 11 proc. miało takowy jeszcze osiem miesięcy po zakażeniu. Uczestnicy zgłaszali, że objaw ten negatywnie na ich życie zawodowe, towarzyskie lub domowe.

Najczęstszymi objawami były utrata węchu i smaku, zmęczenie i problemy z oddychaniem.

„Dominującą dolegliwością u naszych badanych była niewracająca utrata węchu i smaku. Zmęczenie i problemy z oddychaniem również utrzymywały się u wielu osób, choć jednak nieco rzadziej - mówi dr Charlotte Thålin, kierowniczka badania. - Nie zaobserwowaliśmy natomiast zwiększonej częstości występowania takich objawów poznawczych, jak problemy z pamięcią i koncentracją, ani zaburzeń fizycznych, takich jak bóle mięśni i stawów, kołatanie serca czy długotrwała gorączka”.

„Pomimo faktu, że uczestnicy badania mieli łagodną formę COVID-19, stosunkowo duża część z nich zgłaszała długotrwałe skutki choroby, mające wyraźny wpływ na jakość życia - dodaje współautor publikacji dr Sebastian Havervall. - Widać więc, że także młode i zdrowe osoby, jak wszyscy inni, powinni czuć wielki respekt przed wirusem, który może tak mocno pogorszyć jakość ich życia i to jeszcze wiele miesięcy po infekcji”.

(PAP)

Komentarze

Jj
2021-04-12 00:26:52
Ludzie cały czas odczuwaj ta pandemie pozamykani w domach bez kontaktów z znajomymi psychika wszystkie siada o naukowcy że to po chorobie tak odizolowaniu człowieka od innych ludzi brak rozrywek i wszystkiego co było teraz dom praca dom albo jak ktoś w domu pracuje to ciągle praca psychika wszystkim siada masakra ta śmieszna pandemia ile to jeszcze fal okola 100 będzie setna fala to będzie odmiana izraelska albo egipska

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ