czwartek, 21 stycznia 2021r.

Jak COVID-19 wpływa na mózg?

Data publikacji: 2020-11-12 09:51
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-13 10:52
Jak COVID-19 wpływa na mózg?
 

Majaczenie łącznie z gorączką mogą być wczesnymi objawami COVID-19 – wynika z analizy naukowców z Katalonii. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of Clinical Immunology and Immunotherapy".

Naukowcy Diego Redolar Ripoll i Javier C. Vazquez z Universitat Oberta de Catalunya w Barcelonie (Vazquez podczas powstawania analizy pracował na Uniwersytecie w Bordeaux we Francji) w swojej pracy przeglądowej skupili się na wpływie COVID-19 na centralny układ nerwowy – zwłaszcza mózg.

Nie tylko utrata węchu

Jak podają we wstępie do artykułu, u dużego odsetka pacjentów z COVID-19 obserwuje się objawy neurologiczne, od bólów głowy, utraty węchu i smaku, aż po takie, jak problemy ze skupieniem uwagi, z myśleniem, zaburzenia świadomości łącznie z majaczeniem.

Z danych, które przytaczają wynika, że w trzech centrach medycznych w Wuhan w Chinach, gdzie leczono chorych na COVID-19, u ponad 36 proc. hospitalizowanych pacjentów stwierdzano zaburzenia świadomości. W badaniu przeprowadzonym w Wielkiej Brytanii u 31 proc. osób, u których rozwinął się COVID-19, wystąpiły zaburzenia świadomości, w tym u osób z chorobami psychicznymi doszło do nowych epizodów psychozy.

Zdaniem katalońskich badaczy majaczenie jest częstym objawem infekcji SARS-CoV-2 i występuje jeszcze przed pojawieniem się objawów ze strony układu oddechowego, łącznie z utratą węchu, smaku oraz bólami głowy. Dlatego, jeżeli występuje łącznie z gorączką, można je uznać za wczesny symptom COVID-19, zwłaszcza u osób starszych.

Nieznane długofalowe skutki COVID-19

Co więcej, badacze podkreślają, że wciąż nie wiadomo, jakie mogą być długofalowe skutki COVID-19 dla sprawności poznawczej pacjentów.

Jak podkreślają Ripoll i Vazquez, z badań naukowych wynika, że majaczenie może pojawiać się u osób zakażonych SARS-CoV-2 na skutek kilku czynników, w tym niedotlenienia tkanki nerwowej w mózgu (uszkodzenia mózgu z niedotlenienia obserwowano podczas sekcji zwłok osób zmarłych z powodu COVID-19), stanu zapalnego tkanki nerwowej w związku z burzą cytokin w organizmie oraz bezpośredniej inwazji wirusa do centralnego układu nerwowego, w związku z jego zdolnością do pokonywania bariery krew-mózg.

Zdaniem Vazqueza każdy z tych trzech czynników może spowodować majaczenie u pacjenta.

- Musimy być czujni, szczególnie w sytuacji epidemiologicznej, jaką mamy, ponieważ objawy dezorientacji u pacjenta mogą być wskaźnikiem infekcji - podsumował badacz.

(PAP)

Fot. Pixabay.com

Komentarze

Oj starsznie
2020-11-17 09:16:06
Od marca widać jak Covid zmienia mózgi ludzkie na mózgi baranie. (no może nie u wszystkich bo zawsze trafi się jakaś oporna "menda" co nie chce przemiany mózgu)
Ii
2020-11-12 20:12:18
Prezes Parti rządzącej chyba ma obawy covid majaczy ciągle i przemawia jak Jaruzelski to chyba obiawy covid 19

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ