Poniedziałek 14 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Jak będą wyglądać paszporty szczepionkowe i czy pojawią się przed latem?

Data publikacji: 2021-05-15 19:48
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-22 18:30
Jak będą wyglądać paszporty szczepionkowe i czy pojawią się przed latem?
Fot. Pixabay.com  

Paszport szczepionkowy - dokument zawierający informację o zaszczepieniu, negatywnym teście lub obecności przeciwciał - powinien według Komisji Europejskiej ułatwić podróże wewnątrz Wspólnoty. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen ma nadzieję, że porozumienie polityczne zostanie osiągnięte do końca maja.

Techniczną - i względnie najmniej skomplikowaną stroną - przedsięwzięcia zajmuje się Komisja. Jak poinformował w tym tygodniu rzecznik KE ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker pilotażowe testy już się rozpoczęły. Jeśli zakończą się on powodzeniem, to od 1 czerwca poszczególne państwa członkowskie będą mogły podłączać się do zunifikowanego systemu unijnego. De Keersmaecker szacuje, że w większości przypadków powinno to trwać do połowy czerwca.

Swobodne podróże z paszportem szczepionkowym

W przypadku niektórych państw, jak np. Niemiec, może to zając więcej czasu. RFN nie zewidencjonowała cyfrowo ponad 7 mln osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę preparatu na Covid-19. W związku z tym osoby te będą musiały udać się jeszcze raz do punktów sczepień, żeby nadrobić niedopatrzenie. A to potrwa.

Nie jest to jednak kwestia przesądzająca o być albo nie być systemu. Znacznie większym wyzwaniem jest wypracowanie zgody politycznej między Radą UE, Parlamentem Europejskim i Komisją.

Kością niezgody w negocjacjach jest kilka kwestii. Przede wszystkim PE domaga się, by posiadanie ważnego paszportu szczepień było wystarczającym warunkiem do swobodnego poruszanie się i żeby kraje UE nie miały możliwości nakładania dodatkowych ograniczeń, takich jak kwarantanny, testy lub środki samoizolacji.

Kontrole graniczne leżą jednak w gestii poszczególnych krajów i nie wszystkie zgadzają się z postulatem europarlamentu. Dodatkowo, część z nich nie chce, by negatywny wynik testu uprawniał do takich samych przywilejów jak pełne szczepienie.

Oprócz tego PE nalega, aby testy były bezpłatne.

Według informacji portalu Politico, jeśli nie uda się wypracować konsensusu do następnego posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 24-25 maja, to paszporty i tak zostaną wprowadzone - jako zalecenie RE z pominięciem Parlamentu.

Jak ma działać system paszportów szczepionkowych?

Jak podkreśla KE, za wydawanie zaświadczeń odpowiadają organy krajowe. Mogą to być np. szpitale, placówki wykonujące testy, czy centra szczepień.

Pracownicy tych ośrodków, na wniosek zainteresowanej osoby, wystawią w formie cyfrowej zaświadczenie zaszczepienia i wyślą je do konsorcjum firm, które zajmą się technicznymi aspektami dokumentu. Gdy go już przygotują, odeślą z powrotem do placówek, np. szpitali, czy centrów szczepień.

Tak przygotowane zaświadczenie będzie możliwe do pobrania na urządzenie mobilne lub wydane w formie papierowej. Obie wersje będą zawierać kod QR z istotnymi informacjami, a także pieczęć cyfrową potwierdzającą, że zaświadczenie jest autentyczne.

Podczas kontroli na granicach, czy lotniskach weryfikowana ma być jedynie autentyczność i ważność zaświadczenia. Wszystkie dane dotyczące zdrowia pozostają w gestii państwa, które wydało zaświadczenie - podkreśla Komisja.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

guciu
2021-05-22 20:22:32
Chcesz podróżować musisz mieć paszport.
mariner
2021-05-22 18:26:52
Grzesiu taka ksiazeczke szczepien dostalem w Przychodni Portowej po szczepieniach przed moim pierwszym rejsem w 1973 roku :)
czytam
2021-05-18 11:33:09
A adnotacje o Wassermanie , żółtaczce , egzemie itd. też ? A o depresji , alkoholizmie ? A o pochodzeniu rasowym dziadków ? Niemcy maja wprawę w znakowaniu ludzi . A w Brukseli rządzą faszyści i komuniści .
@Można
2021-05-17 18:08:29
Takiś dowcipny? Nie obchodzą cię te plus minus 2 mln Polaków, którzy tyrając na obczyżnie , zasilali budżet RP miliardami euro, a którzy chcieliby raz na rok zobaczyć własne dzieci czy rodziców? Daj przykład, przyklej sobie na czoło kwit, że np zostałeś zaantidotumowany
A co... ???
2021-05-17 11:08:31
I jak bedzie... z przestepcami, uciekinierami i nachodzcami - na Polskich Granicach ??? Nie mowiac juz o Politykach z Immunitetami i "Grubymi KO-pertami" ??
Można
2021-05-16 12:53:10
Na czole stawiać stempel tym co powracają z obcych krajów.
Certyfikatowy fałsz
2021-05-15 21:25:30
Na szczepionkowym certyfikacie potwierdzającym zaszczepienie widnieje adnotacja,że certyfikat wraz z kodem QR-ważne jest na rok. Tak więc zastosowano fortel-by nie powiedzieć dopuszczono się manipulacji.O tym subtelnym szczególe się ani nie pisze ani nie informuje MZ.Przypadek-? Nie-to celowe zamierzone działanie. Certyfikat po dacie zaszczepienia w kolejnym roku traci ważność.
To jest
2021-05-15 21:08:47
faszyzm. O (zero) odpowiedzialności za NOPy a zarazem taki dobrowolny przymus.
@Matco
2021-05-15 21:02:51
Nie pojadą na Karaiby... zaoszczędzą kasę...
Grześ
2021-05-15 21:02:42
To jest legitymacją szczepień WHO stosowana od 20 lat na zachodzie
Matco
2021-05-15 20:34:24
To jest rasizm. A co z osobami które nie mogą się szczepić.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ