Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Internetowi oszuści do blokady

Data publikacji: 2020-03-30 08:32
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-31 17:32
Internetowi oszuści do blokady
 

Oszuści, którzy wykorzystują koronawirusa, by wyłudzać dane albo pieniądze, będą blokowani. Ich strony będą zaś umieszczane na specjalnej liście ostrzeżeń, którą sprawdzić będzie mógł każdy obywatel. Tak zakłada porozumienie o współpracy z telekomami.

Ochrona obywateli przed wyłudzaniem danych lub pieniędzy pod pozorem walki z epidemią koronawirusa to cel zawartego porozumienia o współpracy, które Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz NASK uzgodniło z największymi operatorami telekomunikacyjnymi.

Służby reagują

- We wszystkich tego typu przypadkach odpowiedzialne za to służby reagują na bieżąco. W najbardziej drastycznych przypadkach oszuści muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną. Chodzi o to, by jak najlepiej chronić obywateli przed naciągaczami, którzy pod pretekstem walki z epidemią dopuszczają się przestępstw – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Dzięki porozumieniu, jakie zostało uzgodnione z Orange Polska, Polkomtel (operator sieci Plus), P4 (operator sieci Play) oraz T-Mobile Polska, powstanie specjalna lista ostrzeżeń. Trafią na nią domeny internetowe, które służą do wyłudzeń danych, w tym osobowych, lub pieniędzy. Lista będzie powszechnie dostępna, każdy będzie mógł ją sprawdzić, a wpisane na nią strony będą blokowane.

Wyłudzacze na czarną listę

Na listę ostrzeżeń wpisywane będą domeny, które wprowadzają w błąd użytkowników internetu, aby wyłudzić od nich dane lub pieniądze. Każdy będzie mógł mailowo lub poprzez specjalny formularz zgłosić do NASK stronę budzącą jego podejrzenia. Takie zgłoszenie będzie natychmiast weryfikowane przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Jeśli okaże się ono zasadne, domena zostanie niezwłocznie umieszczana na liście ostrzeżeń a dostęp do niej – zablokowany. W niektórych wypadkach powiadamiane też będą organy ścigania (prokuratura i policja). Ich działania prowadzone będą w Polsce oraz innych państwach w ramach międzynarodowej współpracy służb policyjnych w Europolu.

- Niestety, w okresach przedświątecznych czy w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak obecna epidemia koronawirusa, pojawiają się często oszuści, którzy próbują żerować na ludzkiej życzliwości, strachu, a czasami niewiedzy. Naszym celem jest najlepsza ochrona obywateli przed takimi praktykami – wyjaśnia Marek Zagórski.

Reagujmy i zgłaszajmy

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje, by w przypadku zetknięcia się niepokojącymi treściami, wykazać się ostrożnością. Uważajmy na podejrzane SMS-y, maile czy wiadomości w serwisach społecznościowych i zgłaszajmy je. Później najlepiej je usunąć. Warto pamiętać, że klikanie w przesłane nam linki może nie tylko narazić nas na straty, ale też zainfekować komputer czy smartfon.

Informacji na temat walki z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa należy szukać w oficjalnych źródłach, np. na oficjalnej stronie www.gov.pl/koronawirus.

(ip)

Fot. MC

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

szok!!! dopiero teraz?!
2020-03-31 17:32:16
"odpowiedzialne za to służby reagują na bieżąco"
Grześ
2020-03-31 16:47:01
Jaka to rozgłośnia radiowa? Warto podać aby jej nie słuchać.
Waldek
2020-03-30 21:03:46
To powinni zamknąć pewną rozgłośnię radiową, razem z właścicielem Pozdrawiam Waldek
zdziw
2020-03-30 12:00:29
Dziękujemy bardzo! A, to jednak można !!!!!! Tyle lat udawania głupich, że niby co my możemy, że nie mamy wpływu itd.
antyŚMIECIE
2020-03-30 09:32:19
Gęby tych oszustów powinny być równiez publikowane !!!!!!!
gh
2020-03-30 09:11:29
Potrzebna była pandemia aby wdrożyć to co powinno być normalnością.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA