wtorek, 26 maja 2020.
Strona główna > Koronawirus > Grodzki: Senat maksymalnie przyspieszy prace nad tarczą antykryzysową

Grodzki: Senat maksymalnie przyspieszy prace nad tarczą antykryzysową

Grodzki: Senat maksymalnie przyspieszy prace nad tarczą antykryzysową
Data publikacji: 2020-03-28 16:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-30 10:19
Wywietleń: 558 449255

Maksymalnie przyspieszymy prace nad tarczą antykryzysową; jeśli w sobotę otrzymamy dokumenty z Sejmu, w poniedziałek pakietem zajmie się Senat – mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego "do roboczych rozmów, jak ulepszyć tarczę antykryzysową".

Sejm w sobotę rano, po całonocnych głosowaniach, uchwalił trzy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej, które mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii koronawirusa, a także zniwelować negatywne skutki tej epidemii dla polskiej gospodarki. Wśród przyjętych poprawek do specustawy znalazła się zaproponowana przez PiS zmiana Kodeksu wyborczego, umożliwiająca głosowanie korespondencyjne osobom na kwarantannie i ponad 60-letnim.

Teraz uchwalonymi przez Sejm zmianami w prawie zajmie się Senat.

- Jesteśmy w Senacie zdeterminowani do tego, by jak najszybciej uchwalić dobre prawo, które pomoże polskim pracownikom, pracodawcom, matkom będącym na zasiłkach, samorządowcom i na końcu – a może przede wszystkim – ochronie zdrowia – oświadczył marszałek Senatu na briefingu prasowym w sobotę.

Jak zaznaczył, Senat nie otrzymał jeszcze dokumentów z Sejmu. - One przypuszczalnie, mam nadzieję, dotrą do nas najwcześniej dziś wieczorem. Musimy je przenalizować, musimy je przekazać do pracy w komisji, choćby maksymalnie skróconej. Trzeba sobie zdawać sprawę, że ten dokument jest podzielony na kilka części i on jest olbrzymi – zaznaczył.

Posiedzenie Senatu przesunięte na poniedziałek

- Rozumiemy, że wszyscy czekają na dobre rozwiązania dla Polaków (...). Dlatego podjąłem decyzję, że przyspieszymy prace w Senacie maksymalnie, jak to jest możliwe. A mianowicie, jeżeli dziś wieczorem otrzymamy dokumenty, w poniedziałek rano odbędą się posiedzenia komisji, po południu odbędzie się posiedzenie plenarne Senatu – oświadczył marszałek Senatu.

W piątek wieczorem, kiedy w Sejmie trwały jeszcze prace nad pakietem tworzącym tzw. tarczę antykryzysową, Centrum Informacyjne Senatu poinformowało, że posiedzenie izby wyższej, podczas którego rozpatrywane będą te ustawy, odbędzie się we wtorek.

Grodzki mówił w sobotę, że "po apelach rządzących, ale również po apelach środowisk gospodarczych" przesunął na poniedziałek zwołane wcześniej na wtorek posiedzenie. - Gdybyśmy zwołali posiedzenie dzisiaj (w sobotę - PAP), to i tak nie mamy nad czym pracować, nie mamy żadnych dokumentów, nie mówię już o logistyce dojazdu senatorów - zaznaczył.

Jak mówił, "prace w Senacie odbędą się w tempie ekspresowym, najszybciej, jak to jest możliwe, w pierwszym dniu roboczym". - Jesteśmy zgodni z całą opozycją w Senacie, że pakiet antykryzysowy musi zostać przyjęty w marcu - oświadczył.

Dodał, że Polaków interesuje, by pakiet ustaw tworzących tarczę antykryzysową wszedł w życie jak najszybciej, mimo tego, że nie jest on doskonały. - To jest ważne, dla pracowników, pracodawców, ochrony zdrowia, samorządowców, nauczycieli, matek opiekujących się dziećmi – wskazał.

Pełna współpraca z rządem, ale nie bezrefleksyjna

Grodzki zadeklarował też pełną współpracę z rządem. - Zapraszam pana premiera Morawieckiego, aby jeszcze przed poniedziałkowym posiedzeniem, na roboczo spróbować udoskonalić tę tarczę antykryzysową. Jesteśmy do dyspozycji- oświadczył. - Jesteśmy gotowi do rozmów, jesteśmy gotowi na roboczo usprawniać tarcze antykryzysową - zapewnił.

Zaznaczył, że konieczna jest jednak symetria. - Nie jest tak, że rządzący mówią: akceptujcie bezrefleksyjnie wszystko co wam przyniesiemy, a poprawki opozycji to my specjalnie nie będziemy ich uwzględniać - zaznaczył. Grodzki podkreślił, że sytuacja jest zbyt poważna i "musimy wszyscy zjednoczyć siły w walce z wirusem o dobro Polek i Polaków".

- Ludzie czekają na ten dokument, ale jeżeli damy im bubel, albo tarczę z dykty, to rozczarowanie będzie tym większe, dlatego musimy się skupić na tym, aby ta tarcza była maksymalnie dobra, nawet zakładając, że według zapowiedzi minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, będzie ona przesyłać kolejne projekty ustaw, usprawniających walkę z koronawirusem - zaznaczył.

Grodzki zapowiedział również, że Senat na przyszłym posiedzeniu będzie obradował z zachowaniem najlepszych możliwych standardów bezpieczeństwa. "W trzech różnych salach przy zachowaniu odpowiednich odstępów" - wyjaśnił.

Grodzki: Ludzie chcą, aby zajmować się walką z epidemią, a nie wyborami

Podkreślił, że "senatorowie negatywnie oceniają wprowadzenie do pakietu antykryzysowego kwestii wyborczych".

Zaapelował od ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, aby przekonał członków rządu, że przełożenie wyborów jest konieczne. Dodał, że samorządowcy sygnalizują, że skompletowanie komisji wyborczej, znalezienie łącznie blisko 300 tys. osób do pracy komisjach, będzie praktycznie niemożliwe.

- Skupmy się na walce z pandemią koronawirusa (...). To jest zadanie, przed którym nikt nie może się uchylić, to jest zadanie, które musimy robić jak najszybciej – podkreślił.

- Trzeba też sobie zdawać sprawę, i mówię to jako lekarz, a nie jako marszałek, że ludzie w tej chwili oczekują pomocy w walce z epidemią. Natomiast boją się wyborów, nie chcą tych wyborów, chcą ich przełożenia; chcą, aby zajmować się walką z epidemią, a nie wyborami; wyborami bez kampanii, która jest zawieszona, które nawet koalicjanci partii rządzącej chcą przełożyć – powiedział Grodzki.

Zaapelował do premiera Morawieckiego, "aby przestał się wahać i stawiać na szali interesy wyborcze nad zdrowiem obywateli i ogłosił stan klęski żywiołowej". Jak wskazał, w przepisach o stanie klęski żywiołowej "jest jasno napisane, że one dotyczą sytuacji, kiedy wśród ludzi szaleje choroba zakaźna".

- Apelujemy, by nie zwlekać z przyczyn wyborczych z ogłoszeniem stanu klęski żywiołowej, bo to nam ułatwi funkcjonowanie kraju i wyjście z kryzysu zdrowotnego. O wyborach pomyślimy, kiedy zdrowie Polek i Polaków będzie bezpieczne - mówił marszałek Senatu.

(PAP)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dumny
W tym trudnym okresie sejm i senat powinny być natychmiast rozwiązane. Pan Prezydent też ostatnio zaczął dziwnie nadawać, dlatego trzeba ten urząd chwilowo zawiesić, żeby wszelkie decyzje mógł podejmować nasz Pan Naczelnik Państwa. Tylko jemu możemy ufać, bo widać, że nikt inny sobie już nie radzi. Ja podporządkuje się każdej Jego decyzji, bo wiem, że On nas zbawi. Wierzę, że moje odczucia podziela przygniatająca większość narodu.
2020-03-29 14:31:41
@lklk
Wiesz że za pomówienie czeka cię spotkanie z prokuratorem ciulu?
2020-03-29 12:42:42
lklk
Chachmet i lapowkarz ma farta ze sa wazniejsze sprawy w Polsce.
2020-03-29 12:04:01
Opozycyjni krzykacze
Do wszystkich przeciwników obecnego Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz do tzw. opozycji ( która już uchodzi za najgłupszą opozycję ze wszystkich krajów Unii Europejskiej) Jeżeli wybory zostaną przesunięte o pół roku a są i tacy którzy uważają że muszą być przesunięte o rok, to może dojść do takiej sytuacji o której konstytucjonaliści ani prawnicy nie są wstanie przewidzieć. Sytuacja z temacie koronawirus, przez wielu, lekarzu uznawana jest że może potrwać ponad rok. Pandemia, prawdopodobnie będzie miała minimum dwa nawroty, już obecnie w China jest nawrót wirusa. Jeżeli tak się stanie to obecny Prezydent RP Andrzej Duda, może mieć za rok władzę absolutną (chodzi o bezpieczeństwo narodowe) i te sejmy senaty zostaną rozwiązane. I oby lewackie krzykacze oraz specjaliści od wypchanych kopert nie obudzili się w łapami w nocniku. Niestety ale obecna opozycja nie jest biegła w logicznym myśleniu.
2020-03-29 11:06:39
psiak
jak jarek z kopertą przyjdzie to przyśpieszymy, ale kiedy na stację dojedziemy to nie powiem bo rozkładu ni ma a o drugiej kopercie nikt nie wspomina!
2020-03-29 08:54:14
krotko
WRAMACH OSZEDNOSCI SENAT POWINIEN ZOSTAC ROZWIAZANY>TERAZ ZGRODZKIM PROWADZI SZKODLIWA DZIALANOSC>
2020-03-28 21:36:52
do Rysia
Rysiu słyszał co "Terleckiemu PO_wiedziała", ale Rysio nie słyszał co PO_wiedział "Jurny Stefan". Przy_PO_minam; ” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”.
2020-03-28 20:33:41
Ryszard
Panie Marszałku wszystkie wysilki wasze i tak odrzucą jednym głosowaniem w sejmie. Przecież nawet w dobie pandemii oni dalej nie dają sobie na wstrzymanie. Dalej polityka i koryto. Przecież Marszałek poszła w nocy zadzwonić do prezydenta i pytała czy podpisze taką nowelizację kodeksu wyborczego. Potem wróciła i powtórzyła p. Terleckirmu tak podpisze . Mikrofony były włączone i można było usłyszeć co mówi. TRAGEDIA. Prezydent strażnik konstytucji jak podpisze to ją złamie. Ale on chyba ma swoją konstytucję. Konstytucję PiS.
2020-03-28 18:53:07
Jak to
Przecież najpierw ogłosił, że we wtorek, bo mu się nie śpieszy, że nie jest maszynką do głosowania... i nagle zmienił zdanie?
2020-03-28 18:16:29
Oto mąż stanu!!!
Pan Senator, Marszałek Senatu, lekarz, profesor Pan Tomasz Grodzki z dumnego Szczecina- stolicy Pomorza konkluduje swą wypowiedż:". O wyborach pomyślimy, kiedy zdrowie Polek i Polaków będzie bezpieczne "!!! I tego się trzymajmy!!! Kacze pomysły do kaczego bajorka!!!
2020-03-28 17:37:42

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie