środa, 30 września 2020.
Strona główna > Koronawirus > Ekspert: Nasza szczepionka na SARS-CoV-2 będzie działała

Ekspert: Nasza szczepionka na SARS-CoV-2 będzie działała

Ekspert: Nasza szczepionka na SARS-CoV-2 będzie działała
Data publikacji: 2020-08-04 09:19
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-13 20:04
Wywietleń: 1941 467993

Za półtora miesiąca będziemy mieli gotowy prototyp szczepionki na SARS-CoV-2. Będzie działała, mogę podpisać cyrograf z samym diabłem – powiedział PAP prof. Andrzej Mackiewicz, wybitny onkolog i immunolog, który wspólnie z grupą naukowców z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pracuje nad stworzeniem szczepionki na koronawirusa.

Po przejściu audytów, które przeprowadza w Polsce Główny Inspektor Farmaceutyczny, będący przedstawicielem Europejskiej Agencji Leków, bo jako członka UE obowiązują nas rejestracje europejskie, zespół pod kierunkiem prof. Mackiewicza będzie mógł rozpocząć fazę badań szczepionki u ludzi. Na najbliższe pół roku pracy nad szczepionką naukowcy potrzebują 15 mln zł.

Lepsza szczepionka rodzima

- Pamiętajmy, że warto wydać te pieniądze, bo zawsze lepiej mieć swój produkt niż kupować szczepionkę z zagranicy. Amerykanie, którzy są w tej chwili najbardziej zaawansowani w pracach nad szczepionką i przeciw COVID-19, najpierw będą szczepić ludzi w USA, dopiero potem sprzedadzą szczepionkę innym. Również na szczepionkę z Rosji mamy małe szanse, bo tam obowiązują inne przepisy dot. bezpieczeństwa. Wykorzystajmy to, że mamy wszystko: koncepcję, technologię, linię produkcyjną, zespół naukowców i wieloletnie doświadczenie - powiedział prof. Mackiewicz.

Prof. Mackiewicz wraz z zespołem od 30 lat pracuje nad rozwojem leczniczych szczepionek rakowych. Najbardziej zaawansowanym projektem jest szczepionka na czerniaka, która przeszła już szereg faz badań klinicznych.

- Podaliśmy do tej pory 36 tys. dawek tej szczepionki. W żadnym przypadku nie wystąpiły zdarzenia niepożądane. Pierwsze dawki podaliśmy w 1997 roku. Pacjentom, którzy skorzystali z naszych szczepionek wydłużyliśmy życie o 20 lat plus - powiedział.

Nowoczesna technologia szczepionki

Dodał, że „polska szczepionka na COVID-19 jest dużo nowocześniejsza, o dwie generacje do przodu w stosunku do tego, co stworzyli Amerykanie i Chińczycy”.

- Oni wykorzystują koncepcje szczepionek skonstruowanych na SARS–CoV-1. Takie konstrukty mogą mieć problemy z trwałością”. Ponadto, jak wskazuje profesor, nie wiadomo jak długo szczepionki będą chroniły przed koronawirusem i jak często trzeba będzie podawać dawki przypominające.

Działanie i konstrukcja szczepionki na COVID-19, stworzonej przez zespół prof. Mackiewicza, opiera się na takiej samej technologii jak szczepionki rakowe, bo jak tłumaczy, część mechanizmów obronnych człowieka w przypadku wirusów i nowotworów jest podobna.

- Nasze oryginalne lecznicze szczepionki rakowe opierają się na zmodyfikowanych genetycznie komórkach nowotworowych. W szczepionce na COVID-19 zamiast komórek rakowych wykorzystujemy komórki zdrowe, do których wprowadzamy ten sam gen, który wykorzystujemy w szczepionkach rakowych w celu dodatkowej aktywacji mechanizmów odpornościowych (tzw. molekularny adiuwant). Oprócz tego dokładamy jeszcze wybrane geny wirusa m.in. ten odpowiedzialny za wnikanie do komórek osób zakażonych. W uproszczeniu, dochodzi do tworzenia się przeciwciał blokujących jego wnikanie oraz indukcji innych mechanizmów, których nie generują pozostałe szczepionki – wyjaśnia prof. Mackiewicz.

Co z produkcją?

Kolejnym etapem działań przy tworzeniu szczepionki będzie jej produkcja.

- Praktycznie posiadamy już całą linię produkcyjną do wytwarzania szczepionek komórkowych w warunkach sterylnych. Konieczne będzie również stworzenie odpowiednich banków komórek, ponieważ szczepionka zawiera żywe komórki wymagające przechowywania w ciekłym azocie. Następnie "sztuczne wirusy" namnażane są w hodowli i są gotowe do podania. Wyższością naszej szczepionki jest to, że wstrzykujemy ludziom "gotowe fragmenty wirusa" i nie muszą być one produkowane np. w mięśniu człowieka, tak jak w przypadku szczepionek tworzonych przez Amerykanów - mówi prof. Mackiewicz.

Profilaktyczna szczepionka przeciwko SARS-CoV-2, nad którą pracuje zespół prof. Mackiewicza ma być podawana osobom zdrowym, tak, aby zapobiec rozwojowi choroby COVID po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Zespół profesora pracuje również nad ukierunkowaną immunoterapią przeznaczoną dla chorych na nowotwory, którzy są zakażeni COVID-19. Jej celem jest zahamowanie rozwoju wirusa wraz z jednoczesnym działaniem przeciwnowotworowym.

(pap)

Fot. Pixabay

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

Komentarze

ryszard
to raczej samochwała,,przypominam HIV ponad 30 lat,brak lekarstwa,1 osoba wyleczona,SARS ponad 20 lat brak lekarstwa a przecież to jest w tym covid-19,truciznę przygotować w tym czasie owszem ale można..
2020-08-10 11:41:22
Paragraf
Panie Mackiewicz, troszkę dziwna jest ta pańska rzekoma pandemia koronawirusa, która spowodowała spadek ogólnej śmiertelności w Polsce i w całej Europie... A co pan sądzi o testach RT-PCR używanych do rzekomego wykrywania koronawirusa, których stosowanie do diagnozowania chorób zakaźnych wykluczył sam ich autor, Kary Mullis? Czy jest pan rzetelnym lekarzem i uczciwym człowiekiem, czy wręcz przeciwnie?
2020-08-07 13:20:40
@do Kowid 1984
Sam sobie zaprzeczasz. Sam nie wierzysz w skuteczność szczepień skoro chcesz przymuszac do nich wszystkich. Jesteś g...i.
2020-08-05 22:50:48
***** ***
Po pierwsze @Kowid 1984, poglądy faszystowskie to bardziej doszukiwałbym sie w partiach prawicowych, nacjonalistycznyc. Faszyzm ma swój początek w nacjonliźmie ( narodowi chrześcijanie, narodowi socjaliści...) Na samym końcu, po tym jak zaszczepi się ostatni Polak, powinien zaszczepić się Duda z woli nacjonalistycznej Pisobolszewi prezydent tego kraju( tfu)
2020-08-05 08:53:49
Nieogarom zwolennikom szczypionki
Weźcie sobie od razu ze 4 na raz. Jedną za mnie
2020-08-04 16:12:16
do Kowid 1984
Nie zamierzam zachorować przez jakiegoś głąba, który nie chce się zaszczepić. Jak wszyscy to wszyscy.
2020-08-04 13:22:23
Kowid 1984
obowiązkowo to powinni takich lewakow jak "nareszcie" zamykać w więzieniach za faszystowskie poglądy niewolnicze.
2020-08-04 11:14:18
W końcu
Bardzo dobra wiadomość jednak Polacy potrafią coś więcej jak zbierać szparagi i jeździć jako kierowcy przesyłek kurierskich.
2020-08-04 11:05:59
nareszcie
W samą porę, bo idzie druga fala. Ministerstwo Zdrowia musi jeszcze przygotować rozporządzenie o obowiązkowych szczepieniach.
2020-08-04 10:34:27

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie