Niedziela 28 listopada 2021r. 
REKLAMA

ECDC zaleca dawkę przypominającą szczepienia dla wszystkich dorosłych

Data publikacji: 2021-11-24 19:30
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-25 09:06
ECDC zaleca dawkę przypominającą szczepienia dla wszystkich dorosłych
Fot. Pixabay.com  

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zaleca przyjęcie dawki przypominającej szczepienia przeciw Covid-19 przez wszystkie osoby dorosłe, w pierwszej kolejności przez osoby w wieku powyżej 40 lat - poinformowała w środę (24 listopada) szefowa tej unijnej agendy Andrea Ammon.

Dawki przypominające powinny zostać podane co najmniej sześć miesięcy po pełnym zaszczepieniu - powiedziała Ammon.

- Dostępne dane pochodzące z Izraela i Wielkiej Brytanii ukazują wyraźną poprawę ochrony przeciw zakażeniu i ciężkiemu przebiegowi choroby po zastosowaniu dawki przypominającej we wszystkich grupach wiekowych w perspektywie krótkoterminowej - przekazało ECDC w opublikowanym w środę raporcie.

Zalecenia ECDC nie są wiążące dla rządów krajów Unii Europejskiej. Ich zadaniem jest pomoc przy podejmowaniu decyzji dotyczących polityki ochrony zdrowia w poszczególnych państwach.

Oczekuje się, że Komisja Europejska weźmie pod uwagę nowe zalecenia w związku z proponowanymi zmianami w zakresie używania certyfikatów covidowych - pisze Reuters, powołując się na unijnych urzędników.

Środowe zalecenie ECDC w sprawie dawki przypominającej to znacząca zmiana w stosunku do pierwotnych wytycznych tej instytucji - zauważa agencja Reutera.

We wrześniu Europejska Agencja Leków (EMA) i ECDC wspólnie oświadczyły, że nie ma potrzeby natychmiastowego rozdysponowania dawek przypominających wśród zaszczepionych dwiema dawkami w ogóle populacji. Zasugerowano, że dawkę przypominającą należy brać pod uwagę w przypadku osób o osłabionym układzie odpornościowym i może ona także spełniać rolę środka stosowanego pomocniczo dla osób starszych.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

WHO
2021-11-25 09:03:46
Z kolei nie zaleca...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ