Piątek 19 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Coraz młodsi pacjenci trafiają na oddział covidowy. Czynnikiem ryzyka jest otyłość

Data publikacji: 2021-03-14 08:17
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-14 08:17
Coraz młodsi pacjenci trafiają na oddział covidowy. Czynnikiem ryzyka jest otyłość
Fot. Dariusz Gorajski (arch.)  

Coraz młodsi i otyli pacjenci, którzy jednocześnie uważają się za zdrowych, trafiają na oddział covidowy – alarmuje dyrektor ds. lecznictwa w krakowskim szpitalu MSWiA dr Krzysztof Czarnobilski. W placówce tej prawie wszystkie łóżka dla zakażonych są zajęte.

W szpitalu MSWiA w Krakowie ze 106 wolnych łóżek wolne są tylko trzy.

- Sytuacja jest dynamiczna, jednak w ostatnich dniach mamy prawie wszystkie miejsca zajęte – powiedział PAP dyrektor ds. lecznictwa w krakowskim szpitalu MSWiA dr Krzysztof Czarnobilski.

Zaalarmował, że do szpitala trafiają coraz młodsi pacjenci, a także coraz częściej pacjenci z otyłością, którzy jednocześnie nie mają w wywiadzie stwierdzonych poważnych chorób współistniejących.

- Otyłość niekorzystanie wpływa na przebieg covidu. Zauważamy też coraz częściej, że niektórzy pacjenci, mimo dolegliwości, uważają się za zdrowych. Ciężki przebieg zapalenia płuc przy koronawirusie nieraz powodują choroby, których pacjenci nie mają zdiagnozowanych, np. często przebiegające skrycie choroby tkanki łącznej – powiedział lekarz.

Podkreślił, że przebieg covidu może być nieprzewidywalny.

- Jeden z naszych ostatnich pacjentów trafił do nas rano w stanie ogólnie dobrym. Miał zdiagnozowaną chorobę niedokrwienną serca. Wieczorem jego płuca były już w dramatycznym stanie i wymagał podpięcia do respiratora – mówił.

Mimo wszechstronnej terapii, podawania leków, w tym z osocza ozdrowieńców, chorych nie zawsze udaje się uratować.

W Małopolsce, zgodnie z danymi urzędu wojewódzkiego, zajęte są 1362 z 1962 łóżek covidoych. Z 207 respiratorów dla zakażonych pacjentów 167 jest zajętych.

Według danych resortu zdrowia z piątku w Małopolsce zanotowano ponad 1,3 tys. nowych zakażeń.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zakłamańce
2021-03-14 15:05:53
A badania amantadyny nadal w lesie... Inaczej jak celową robotą nie da się tego określić.
stary i chudy
2021-03-14 10:30:52
"Coraz młodsi i otyli pacjenci, którzy jednocześnie uważają się za zdrowych..", czyli "makdonaldsi" muszą się szczepić na "Bil Gatesa" - i o to chodzi.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA