Wtorek 22 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Brytyjska odmiana koronawirusa wykryta w Polsce

Data publikacji: 2021-01-21 11:38
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-25 22:48
Brytyjska odmiana koronawirusa wykryta w Polsce
Fot. Pixabay.com  

Laboratorium genXone zidentyfikowało brytyjski szczep koronawirusa u chorego z województwa małopolskiego. Informacje o swoim odkryciu Laboratorium podało na Twitterze, oficjalnie potwierdzili je także w czwartek pracownicy firmy w rozmowie z PAP.

Jak przekazano PAP w biurze Laboratorium genXone, brytyjską odmianę koronawirusa wykryto w jednej ze 100 próbek przekazanych do badania przez spółkę Diagnostyka. Próbki pochodziły z całego kraju. Próbka, która zawiera materiał genetyczny brytyjskiej odmiany koronawirusa, należy do pacjenta z Małopolski.

- Mamy materiał genetyczny, ale bez informacji o pacjencie – powiedziano PAP w Laboratorium.

Informację o wynikach Laboratorium podał wcześniej portal Onet.

Dział badawczo-rozwojowy Laboratorium genXone prowadzi projekt sekwencjonowania koronawirusa, w ramach którego próbuje poznać zmienność, mutację koronawirusa.

GenXone ma siedzibę w Złotnikach w woj. wielkopolskim. To komercyjna spółka o zasięgu międzynarodowym.

Według części naukowców, brytyjska odmiana koronawirusa (B.1.1.7), którą zidentyfikowano w grudniu w Anglii, jest dwukrotnie bardziej zaraźliwa niż obecnie dominująca wersja wirusa. Jak przewiduje amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), do końca marca mutacja odpowiadać będzie za ponad 50 procent wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych.

Wyniki analiz sekwencjonowania koronawirusa są dostępne na stronie internetowej GISAID.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do...Vivat Sasin
2021-01-25 22:38:59
Jeszcze nie wiadomo jak, gdzie i kiedy... ta Osoba zostala zarazona - a Ty juz "prorokujesz",...? A moze byla na Bialejrusi alibo jeszcze dalej...??/!!
luki
2021-01-21 16:39:11
a co z czeską odmianą,,,każdy kraj ma swojego kovidka..
Vivat Sasin
2021-01-21 12:30:39
Kiedy Świat przed swiętami wstrzymał wszystkie loty i transport do Wielkiej Brytanii w obawie przed nowa mutacją (brytyjską) covid 19 nasz wspaniały, mądry rząd fachowców - bez słuchania - lekarzy wysłał do Anglii pona 60 samolotów po rodaków. Przyleciało komercyjnie ponad 14 tys . Min Horała i Sasin chcieieli być sprytni, pomóc LOT , a pogrążą do końca Polską służbę zdrowia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ