Poniedziałek 29 listopada 2021r. 
REKLAMA

Bez przykrycia ust i nosa ani rusz!

Data publikacji: 2020-04-16 06:57
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-17 13:05
Bez przykrycia ust i nosa ani rusz!
 

Jeszcze niedawno słyszeliśmy z różnych stron, że maski nie są niezbędne, bo ich noszenie w czasach pandemii ani specjalnie nie pomaga, ani nie przeszkadza.

Te opinie, a także oficjalny przekaz, wraz ze wzrostem liczby zakażonych koronawirusem, uległy jednak radykalnej zmianie. 

Od czwartku (16 kwietnia) wszyscy musimy je nosić. Z tego obowiązku zwolnione są jedynie… maluchy, które nie mają jeszcze dwóch lat.

Za brak maski, którą musimy nosić poza domem, w „przestrzeni publicznej”, można dostać mandat nawet do 500 złotych. Chodzi w tym przypadku o miejsca, w których spotykamy się z innymi ludźmi. To znaczy m.in.: ulice, środki komunikacji, zakłady pracy, obiekty kultu religijnego, obiekty handlowe, targowiska, a nawet klatki schodowe. Masek nie musimy zakładać w swoich domach i mieszkaniach oraz w samochodach, którymi przemieszczamy się sami bądź z członkiem najbliższej rodziny (mąż, żona, dzieci). Oczywiście ta jazda musi być umotywowana konkretnym i uzasadnionym celem podróży.

maseczka -instrukcja

Z rządowych przepisów wynika, że najważniejsze jest zakrywanie nosa i ust. 

Dlatego, gdy nie dysponujemy maską, albo gdy jej noszenie z jakichś powodów jest dla nas uciążliwe, to możemy zastąpić ją np. szalikiem, „kominem”, chustą. Odkryta twarz może oznaczać nie tylko powód do ukarania mandatem, ale także stanowić niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem od innych albo odwrotnie.

Obowiązek noszenia masek wraz z napływającymi z różnych stron informacjami wydaje się uzasadniony. Problemem jest ich dostępność. Chodzi tu głównie o osoby starsze, o niewielkich dochodach, mniej mobilne itp. Dlatego część samorządów i władz miast postanowiła w miarę możliwości zaopatrzyć w nie, jeżeli nie wszystkich mieszkańców, to przynajmniej tych, którzy nie mają do nich dostępu. Tak dzieje się m.in. w Szczecinie, gdzie w pierwszej kolejności w maski zaopatrywani będą seniorzy. Pierwsza partia – kilka tysięcy sztuk – dotrze do nich już dzisiaj (16 bm.). Otrzymają je ci, którzy należą do grupy „największego ryzyka”, w tym mieszkańcy DPS-ów. Maski seniorom dostarczane będą różnymi ścieżkami. Pomogą w tym lokalne centra aktywności, strażnicy miejscy, przedstawiciele MOPR itp. Łącznie w najbliższym czasie magistrat przekaże seniorom około 24 tys. sztuk masek. Oczywiście, na tym się nie skończy, bo magistrat zabiega o kolejne dostawy.

Przepisy nakładające obowiązek zakrywania twarzy i ust maskami, częściami odzieży i przyłbicami będą aktualne aż do odwołania. Osłony należy nosić także na terenach zielonych – takich jak: parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne i zoologiczne, ogrody jordanowskie, zabytkowe, a także na plażach. ©℗

(mos)

Fot. Dariusz Gorajski

Na zdjęciu: Przewodnik turystyczny Michał Rembas w maseczce specjalnie dla niego uszytej

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

k....k12
2020-04-16 20:25:09
Wojtuś, ty żałosny agencino, już rozpocząłeś działalność propagandową. ,,Jak szczepionki obowiązkowe" powiadasz. Już sączysz ludziom jad do uszu, żeby się pogodzili z losem ofiar. A będziesz brał udział w łapankach, przytrzymywaniu stawiających opór przed znakowaniem ludzi, wypalaniem im piętna? Miło byłoby cię przywitać w moich progach... odpowiednio
😛
2020-04-16 17:59:01
Maseczka tego przewodnika turystycznego, to typowy lans.😛
Wojtek
2020-04-16 17:54:40
Skoro RZĄD wymaga maseczek to niech zapewni za darmo jak szczepienia obowiązkowe
Dobra Zmiana czyli wyszedł Wirus
2020-04-16 17:29:23
Maski trzeba zmieniać po około 30 minutach jak będą mokre by się nie zarazić innymi bakteriami obecnymi w powietrzu -- zamiast inwestować w testy na COVID(są w już w Wuhan wykrywające w 45 min ze śliny) i otwarcie polowych szpitali to robi się z ludzi niewolników mafii finansowo - farmaceutycznej ofiarowanej przez polityków Dobrej Zmiany
czytam
2020-04-16 16:27:21
Paranoja . Załóż szalik , zaciągnij po gały , zrób zakupy i na działkę . Inaczej umrzesz ze strachu .
k....k12
2020-04-16 16:17:30
Patrzcie, patrzcie!! Lud się mości, przystosowuje, kornie zgina kark, gdacze między sobą jaka maseczka, za ile maseczka, śle donosy, byle tylko nie przyznać się przed sobą, że jest robiony w bambuko przez nierząd światowy. Zastanawia mnie ile jeszcze trzeba im pluć w gęby, żeby się obudzili. A ten po technikum medycznym zapowiedział, że wypuści plebs z klitek po zaszczepieniu. A mnie już dawno to było wiadome i na tym portalu jest kilka moich wpisów, jak to komanda w białych uniformach bęą wyciągać staruchów z ich mieszkań. Zdrowi i sprawniejsi będą się kryć po lasach no i wizje się materializują.... szybko nadzwyczaj
Ha!
2020-04-16 14:29:01
Maluchy do 4 lat nie muszą ich nosić.
Jarosław
2020-04-16 14:19:24
Za dwa tygodnie wprowadzam obowiązek ubierania olbrzymiego lateksowego kondona zamiast płaszcza. Według najnowszych wyników badań tylko on chroni w pełni całego obywatela. Ciemna maso szykujcie się na utrudnienia. Do lasu i parku tylko w kondonie.
brawo
2020-04-16 13:48:28
zaraz pojawią się dżentelmeni w kominiarkach, którzy chętnie pomogą nieść zakupy z biedronki czy innego lidla.
AA
2020-04-16 13:36:10
W takiej masce jak na zdjęciu to się chłopie usdusisz.
Jakób
2020-04-16 11:18:45
Kiedyś były kominiarki, teraz są "kominy"? A małe dzieci do 4. roku życia nie muszą nosić maseczek, nie do 2.
gg
2020-04-16 09:24:59
Fuck logic, najpierw nie nakazujemy, a potem jak już transport dojechał i nagle Poczta Polska i inne spółki Skarbu Państwa, obsadzone kolesiami je mają, to teraz trzeba i nie damy ich za darmo, tylko trzeba kupić. Rozdajemy za darmao ludziom, którzy się z natury mało przemieszczają, a Ci co muszą się przemieszczać niech sobie kupią, no po prostu takiej gimnastyki to za Gomułki i Gierka razem wziętych nie było(kupowanie głosów emerytów na Andrzeja D. trwa w najlepsze). Walić ten rząd i jego żerowanie na strachu i kręcenie swoich lodów przy każdej okazji. Nie dla psychopatów idących po trupach do celu.
Adam
2020-04-16 08:27:53
Dlaczego miasto Szczecin nie wstawiło maskomatu, wtedy łatwiejsze byłoby zaopatrzenie się w taką maseczke
Lkj
2020-04-16 07:36:47
W zakładzie pracy nie ma obowiązku noszenia masek, chyba że zarządzi tak pracodawca i jednocześnie zapewni pracownikom maski.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ