Czwartek 06 maja 2021r. 

Apel o realną pomoc. Adwokaci: „Jeżeli nie my, to kto?”

Data publikacji: 2020-04-06 17:40
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-08 13:21
Apel o realną pomoc. Adwokaci: „Jeżeli nie my, to kto?”
 

Prawnicy, adwokaci oraz redaktorzy "In Gremio" - miesięcznika szczecińskich środowisk prawniczych - apelują do organów polskiej adwokatury o wsparcie służby zdrowia w walce z COVID-19. O realne wsparcie - jak zaznaczają, wskazując na możliwość zafundowania przynajmniej 24 respiratorów. W myśl solidarności społecznej i zasady: "Jeżeli nie teraz, to kiedy? Jeżeli nie my, to kto?"

Oto treść "Apelu do organów adwokatury", przekazanego redakcji "Kuriera" przez adwokata Romana Ossowskiego, założyciela i były redaktora naczelnego "In Gremio":

"Wzywamy organy Adwokatury Polskiej do włączenia się w realne wsparcie naszej służby zdrowia w walce z wirusem COVID-19. Wydatkowana przez Prezydium kwota 100 000 złotych jest niewspółmierna tak do potrzeb, jak i możliwości Adwokatury Polskiej.

Aktywa finansowe, którymi dysponuje Adwokatura - bez uszczerbku dla niej samej i dla potrzebujących adwokatów oraz aplikantów adwokackich - wystarczą na zakup 24 respiratorów - tak, aby każda Izba mogła wskazać podmiot, do którego trafią. To wydatek ok. 2, 5 miliona złotych. Ponadto każda Izba Adwokacka powinna rozważyć zakup z własnych środków, jednego urządzenia ratującego życie. Mogą to być respiratory mobilne, których cena jest niższa od stacjonarnych i wynosi ok. 50 000 złotych.

Według sprawozdania finansowego w dyspozycji naczelnych organów Adwokatury na lokatach od dłuższego czasu znajduje się co najmniej kwota 12 milionów złotych. Nie ma żadnych powodów, aby w dzisiejszej, wyjątkowej sytuacji środki te były niewykorzystane. Szczególnie, że nikt od wielu lat nie ma pomysłu na ich wydatkowanie.

Działanie Adwokatury nie ma na celu i nie będzie zastępowaniem rządu w jego powinnościach, lecz winno być wsparciem osób chorych, zagrożonych chorobą oraz wszystkich niosących pomoc. Tego wymaga elementarna zasada solidarności społecznej. Jeżeli nie teraz, to kiedy? Jeżeli nie my, to kto?"

Pod apelem razem z adw. Romanem Ossowskim podpisały się także adw. Magdalena Gąsiorowska oraz adw. Agata Urbanowska, czyli - kolejno - była i obecna redaktor naczelna "In Gremio".

Oprac. (an)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ