piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Porozumienia mniej pociągające

Porozumienia mniej pociągające

Data publikacji: 2015-08-21 12:46

Wszystko wskazuje na to, że kult Powstania Warszawskiego i Żołnierzy Wyklętych ugruntował się w życiu społecznym. I bardzo dobrze. Czasami przybiera on karykaturalne formy, ale w takich przypadkach to nieunikniona cena sukcesu. Czy tak samo może ugruntować się pamięć o Porozumieniach Sierpniowych? Nie. Z kilka powodów.

1) Dzieje opozycji demokratycznej nadal są bezczelnie zużywane w towarzyskich grach salonów, saloników, kontrsalonów oraz antysalonów. Poszczególne grupki eksponują swoich bohaterów opozycji i strzelają nimi w  grupki, które postawiły na innych bohaterów. "Wzmocnijmy Henrykę Krzywonos, by osłabić Annę Walentynowicz!". "Pogadajmy o Gwiazdach, pomilczmy o Michniku". Oczywiście nie ma w tym wszystkim pełnej symetrii. Co innego walczyć z dawnym opozycjonistą, który po 89 wszedł do obozu władzy, co innego lekceważyć tego, który w wolnej Polsce załapał się tylko na głodową emeryturą.

2) W celebrowaniu Porozumień Sierpniowych wciąż pobrzmiewa pewien fałszywy ton. Na czym polega? Na wciąż nie dość silnej uwadze poświęconej tym, którzy przegrali. Część działaczy "Solidarności" w III RP umarła w nędzy i zapomnieniu, z poczuciem upokorzenia. Wielu czuło się oszukanych i zdradzonych. Niełatwo o tym mówić.

3) Ikonami "Solidarności" stały się postaci takie jak Lech Wałęsa czy Marian Jurczyk. Ich losy były... skomplikowane. Śledząc je przekonujemy, że ktoś, kto w pewnych okolicznościach życiowych jest niekwestionowanym bohaterem, w innych może zachowywać się niewłaściwie. Niby banał, ale taki banał słabo się nadaje na wzór nadruku na koszulce.

4) Porozumienia Sierpniowe były - mimo tragicznych dalszych ciągów - sukcesem. Sukces jest mniej wzniosły, mniej pociągający niż klęska - w tym sensie Polacy nadal są romantykami. Mitem założycielskim współczesnego polskiego patriotyzmu jest Powstanie Warszawskie a nie Bitwa Warszawska z 1920 roku. Doceniania zwycięstw wciąż musimy się uczyć.

©℗

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
pap
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”