poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Komentarze redakcyjne > Kierowca (nie)zbędny

Kierowca (nie)zbędny

Data publikacji: 2016-08-17 20:25

Nie zmniejsza się w żaden zdecydowany sposób liczba śmiertelnych wypadków samochodowych na polskich drogach. W okresie wakacyjnym, kiedy rośnie ruch między innymi na trasach nadmorskich, nie ma tygodnia, żebyśmy nie usłyszeli o tragicznym w skutkach weekendzie. W pierwszym półroczu 2016 roku na drogach w całym kraju zginęło ponad 1200 ludzi. Statystyki są zatrważającej. Nie możemy czuć się bezpiecznie.

Niestety, na trasach niezbyt często widuje się radiowozy, czy też nieoznakowane auta policyjne, które kontrolują samochody. Do tego zmniejszyła się liczba czynnych fotoradarów, które mierzą prędkość. W takich warunkach piraci drogowi czują się bezkarni. Przekraczają dozwoloną prędkość, wyprzedzają na trzeciego, urządzają sobie długie rajdy lewym pasem na drodze ekspresowej czy też autostradzie, a niektórzy z nich wciąż jeżdżą na podwójnym gazie.

Czy panaceum na tę tragiczną sytuację staną się auta samojezdne, czyli samochody, których nie musi prowadzić człowiek? Jak wykazują badania niektórych ośrodków naukowych na świecie, tzw. samochody autonomiczne mogą być bezpieczniejsze – przy odpowiednio zaprogramowanym algorytmie - od aut kierowanych przez ludzi. Do rozwiązań z automatycznymi motorniczymi w komunikacji publicznej przyzwyczajeni są już mieszkańcy niektórych miast. Sama doświadczyłam tego w Londynie, jadąc samojezdną kolejką DLR z Greenwich do centrum miasta. Motorniczego w niej nie było.

Wiele wskazuje na to, że za 10-15 lat autonomiczne samochody zdominują europejskie drogi i autostrady. Podróżowanie nimi służyć będzie nie tylko wygodzie pasażerów, ale także zmniejszeniu liczby wypadków. Ale czy takie rozwiązanie przyjmie się i zda egzamin w Polsce, gdzie niestety jest niska kultura jazdy, a wiele osób od młodych lat lubi poszarżować za kierownicą?

Komentarze

kok
Kim jest ta "dziennikarka"? Ze straganu ją zgarnęliście? O "maj gat", cóż za poziom wypowiedzi!
2016-08-22 08:34:03
Quistorp
To trochę naiwny felietonik. Jedna kolejka z Greenwich, do centrum Londynu,to tak jak przysłowiowa jaskółka nie czyni wiosny. W Polsce , jeszcze są zimy!. W Polsce , jeszcze są gapowicze, . W Polsce jeszcze są wesołkowie, którzy będą kombinować co by tu zrobić , by sprawdzić , czy da się oszukać to "ustrojstwo", i np. puszczą "kopciucha" w wagonie. Zatrzyma się , czy przyśpieszy, do stacji następnej. TO TROCHĘ , JAK PRZEWIDYWANO PRZYSZŁOŚĆ ZEPPELINÓW. KONIEC BYŁ FATALNY. JAK ZAWSZE WSZELKIE USTROJSTWA DO PRZEWOZÓW ZBIOROWYCH. A wygra , komunikacja indywidualna, np, z materiałów jak z "Grafena". Małe ciężary, mało energii i jak ważki, lub pszczoły , jest możliwa komunikacja. Też można sobie pofolgować wyobraźni. Co na to inni czytelnicy?
2016-08-21 20:05:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy