piątek, 05 marca 2021r.

Zginą ptaki?

Data publikacji: 2021-01-26 20:27
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-10 13:53
Zginą ptaki?
 

Czy planowana wycinka 70 drzew w Rosnowie spowoduje, że zginą tam ptaki? Takie obawy ma pan Zygmunt Kuźnicki, który poprosił o interwencję naszą redakcję.

Rosnowo to mała wieś w gminie Trzcińsko-Zdrój zamieszkana przez ok. dwustu mieszkańców. Jej historia sięga XIII wieku, ale rozwój zaczął się w 1768 roku, kiedy wszystkie trzy części miejscowości kupił margrabia Heinrich Friedrich ze Schwedt. Pod koniec XVIII wieku majątek wsi przeszedł w ręce króla Fryderyka Wilhelma II, który przekazał dobro marszałkowej dworu - von Thile. W owym czasie nastąpił rozwój majątku, wybudowano również folwark Agneshof, a we wsi było 12 niezależnych zagród chłopskich. W połowie XIX wieku wieś liczyła 8 gospodarstw chłopskich. Wówczas powstał park pałacowy, który po II wojnie był zapomniany, ale w 1980 roku wpisany do rejestru zabytków.

Park istnieje do dziś i wchodzi w skład Nadleśnictwa Mieszkowice, które planuje niebawem wycinkę 70 drzew, co oburzyło Zygmunta Kuźnickiego, który wysłał list do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i o interwencję poprosił także naszą redakcję.

„Obawiam się, że

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 66% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 26-01-2021

 

Tekst i fot. Mirosław KWIATKOWSKI

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ