Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

Zachodniopomorskie wolne od zbóż z Ukrainy?

Data publikacji: 12 kwietnia 2024 r. 00:16
Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia 2024 r. 18:27
Zachodniopomorskie wolne od zbóż z Ukrainy?
Zboże i rzepak, które trafiły do Polski, były nie tylko kontrolowane przez Inspektoraty Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, ale stały się powodem dociekań Najwyższej Izby Kontroli. Wyniki kontroli NIK, w których uwzględniono badania Głównego Lekarza Weterynarii, okazały się szokujące, bo ponad 35 procent ukraińskiego zboża zawierała szkodliwe dla zdrowia substancje: pestycydy, GMO, mikotoksyny oraz metale ciężkie, takie jak rtęć, kadm, ołów i żelazo.  

Jednym z głównych postulatów rolniczych protestów jest zatrzymanie niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. Do obrotu trafiają bowiem nie tylko produkty o znacznie niższej cenie, ale także pszenica i rzepak o przeznaczeniu technicznym lub na pasze, które po przekroczeniu granicy zamieniają się nagle w pełnowartościowe produkty spożywcze. Nie brakuje nieuczciwych importerów wprowadzających na rynek zafałszowaną żywność.

Proceder - mimo wysokich kar - wciąż kwitnie, a polega na zmianie deklarowanego przeznaczenia - z technicznego na konsumpcyjne, a także zmiany deklarowanego kraju pochodzenia - z Ukrainy na Polskę. Nieuczciwi przedsiębiorcy robią to gównie dla zysku, choć kary są surowe. Coraz skuteczniej działają także wszelkie służby kontrolujące żywność.

Oszukani kontrahenci i konsumenci

Ostatnio opinię publiczną zelektryzowała wiadomość, że do Polski, poprzez jednego z importerów, trafiło ponad 11 ton zbóż, które miały być paszą lub z przeznaczeniem technicznym, a zostały zmienione na

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 84% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 12-04-2024

 

Katarzyna LIPSKA-SOKOŁOWSKA
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@Mykotoksyny
2024-04-13 21:29:48
Głównym celem UE jest zniszczenie suwerenności krajów narodowych - na szczęście znam ludzi z innych krajów UE którzy jasno powiedzieli że nie pozwolą sobie odebrać suwerenności jedynie Polacy poddani przepierce mózgu nienawidzą samych siebie a to trochę za mało by budować federalną UE.
@Mykotoksyny
2024-04-12 18:20:04
Myślę, że głównym celem UE jest zniszczenie suwerennej Polski, a Ukraina może być dobrym narzędziem w tym dziele, a konkretnie w niszczeniu rolnictwa i stąd dobre układy UE z nimi. Do tej pory Bruksela wyportkowała nas z własnego przemysłu, handlu, w większości finansów. Trwa niszczenie polskich kopalń i polskiej energetyki.Do ich pełnego zaorania brakuje kilku lat. Ostatni duzi, to rolnicy, więc się za nich wzięto. Po akcji nie będzie czego z Polski zbierać. Może wtedy euroentuzjaści się ockną.
Mykotoksyny
2024-04-12 14:07:14
Myko a nie miko . Poza tym wczoraj minister rolnictwa powiedział jasno, Ukraina szantażuje Polskę domagając się by polscy producenci rolni przestali produkować zboże, jednocześnie minister rolnictwa przyznał że Ukraina ma lepsze relacje w Brukseli niż cysorz Europy Tusk i że rzadnic nie może mimo że miał móc wszystko bo będzie miał w przeciwieństwie do pisiorni samych przyjaciół w Brukseli... A ja ostrzegałem, granie w Brukseli przeciw pisowi skończy się źle dla całej Polski.
do p.
2024-04-12 09:29:30
PiS_dzielcy jako "słudzy Ukraiany" spier..li interes, Mogli (sługa może?) według zasady - kaucja przy wjeździe, zwrot kaucji przy wyjeździe "zboża technicznego", Kto "słudze" nakazał ten "szajs" jeść to wiedzą tylko "żymianie", którzy na tym interesie "stracili", PiS_iory przez tą "sratę w bisnesie" stracil "wadze".
@p.
2024-04-12 08:59:13
Czas, żebyś już zaczął sam pracować, a nie tylko mówił o jakichś tam brzydkich poprzednikach. Postaw się ostro, zatrzymaj import z Ukrainy, uszczelnij granicę, ułatw powrót braciom, by mogli bronić ojczyzny. I wtedy powiedz: Można? Można!
p.
2024-04-12 08:08:13
Za to wszystko odpowiada rzad pis na to sie zgodzili i tak bylo taka prawda tylko rolnicy nadal slepi i glusi
Służby?
2024-04-12 07:20:57
Gdzie one są, a prokuratura to już całkowity odlot.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA