Piątek 30 lipca 2021r. 
REKLAMA

Zachodniopomorskie premiery. Powrót i odwrót Wokulskiego

Data publikacji: 2021-06-24 21:11
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-24 21:11
Zachodniopomorskie premiery. Powrót i odwrót Wokulskiego
Bohaterowie Lalki w komplecie Fot. Piotr NYKOWSKI  

Jeśliby się kto obawiał, że przedstawienie na podstawie Lalki będzie szkolnym brykiem z powieści Prusa - może być spokojny, z czymś takim się nie spotka. Przyznam, że ja lękałem się czegoś innego. Lalki z hopsztosami. Której kształt sceniczny byłby tak daleki od powieści, jak Wokulski od serca Łęckiej. Lalki będącej pretekstem dla inscenizacyjnych, myślowych eksperymentów reżysera i piszącego ją „na nowo" dramaturga.

Nie brak przecież u nas takich przedstawień klasyki; rojących się od pomysłów, wybierających kilka wątków dzieła i uwspółcześniających je na siłę, dostosowując do aktualności polityki, kultury, obyczaju. Ot, na przykład Rzeckiego w jednej z teatrów grała jakiś czas temu… aktorka (skądinąd dobrze!).

„Bądź jak bądź - mówił do siebie Rzecki - głupia historia z tym teatrem…" (Rozdział ósmy, Zdumienie, przywidzenie i obserwacje starego subiekta). Cytuję go tu jednak z uśmiechem, bo sądzę, że najnowsza premiera Współczesnego, choć zdziwiłaby go niewątpliwie, to nie sprawiłaby mu przykrości. Przeciwnie, odnalazłby w niej siebie, a i Stacha, jakiego kochał.

Widzowie

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 91% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 24-06-2021

 

Autor: Artur D. Liskowacki
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ