Piątek, 12 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Zachodniopomorskie premiery. Nagroda czy kara

Data publikacji: 19 czerwca 2024 r. 17:27
Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca 2024 r. 15:50
Zachodniopomorskie premiery. Nagroda czy kara
Młodość Wisławy Szymborskiej. Artur 2 (Marcin Sztendel) i Wisława 3 (Ola Gurdziel) Fot. Bartek WARZECHA  

Podobno Literacka Nagroda Nobla, przyznana Wisławie Szymborskiej w roku 1996, była dla Poetki wielką traumą. I przełomem w jej siedemdziesięciotrzyletnim już, a wciąż niegotowym na tak piękne spełnienie życiu. Wśród jej bliskich - w niewielkim kręgu przyjaciół, twórców, redaktorów - mówiło się, że podzieliła je na dwa okresy: przed i po wręczonej w Sztokholmie nagrodzie.

„Przed" była cenioną, popularną autorką lubianych i rozpoznawalnych wierszy - małych traktatów filozoficzno-lirycznych, cierpkich w diagnozie rzeczywistości, ironią podszytych - pozostawała jednak w dystansie do świata literatury, żyjąc skromnie w otoczeniu krakowskich przyjaciół, z dala od blasku reflektorów.

„Po" stała się nagle Narodową Chlubą, obiektem serdecznego zainteresowania, lecz i krytyki, wyciągającej jej z życiorysu młodzieńcze zafascynowanie komunizmem, to znów obarczającej ją odpowiedzialnością za „odebranie" Nobla Zbigniewowi Herbertowi, który - jak uważała prawa strona polskiej sceny politycznej - bardziej sobie na ten zaszczyt zasłużył. Musiała się z tym wszystkim zmierzyć. I było to dla niej

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 91% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 19-06-2024

 

ADL
Teatr Polski w Szczecinie, Scena Szekspirowska: „Tragedia sztokholmska”, reżyseria, scenariusz i opracowanie muzyczne: Krzysztof Popiołek, Scenografia i reżyseria świateł: Anna Wołoszczuk, kostiumy: Piotr Popiołek, choreografia: Tomasz Sebastian Berg, Krzysztof Popiołek, Animacje: Tomasz Synowski, Anna Wołoszczuk, premiera: czerwiec 2024.
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA