Piątek 01 lipca 2022r. 
REKLAMA

Zachodniopomorskie premiery. Jubileusz pana burmistrza

Data publikacji: 2022-05-16 21:24
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-16 21:48
Zachodniopomorskie premiery. Jubileusz pana burmistrza
Fot. Andrzej KRUPIŃSKI/materiały Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie  

Gabinet Burmistrza w monodramie Tomasza Jachimka - zatytułowanym Burmistrz właśnie - z Adamem Dzieciniakiem w roli tytułowej - to kwintesencja gabinetu burmistrza: biurko usytuowane jest centralnie, na znak tego, kto tu rządzi.

Bo też gabinet to modelowy - burmistrza, ale i niejednego prezydenta, prezesa, dyrektora, naczelnika gminy… No, może trochę zbyt modelowy w swej ponadczasowej wersji - współczesność zna przecież gabinety, w których odbija się, jak w lustrze, kicz nowoczesności, na usytuowanych w nich biurkach króluje monitor komputera, a szyku dodają gadżety modnego dizajnu.

Ale scenografia Pawła Lewandowskiego nie szuka tego typu wzorców i odniesień, za całą jej aktualność odpowiada godło na ścianie za biurkiem - orzeł w koronie. W rozmowie z twórcami, która odbyła się po spektaklu, obecny na nim Henryk Sawka - popularny rysownik i satyryk zauważył, iż brak na owej ścianie innego elementu, typowego dziś dla takich gabinetów - krzyża. Uwagę zmieniono w żart, dopowiem więc od siebie, że ów religijny symbol byłby tu niewątpliwie dodatkowym znakiem interpretacyjnym -

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 89% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 16-05-2022

 

ADL
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA