poniedziałek, 18 stycznia 2021r.

Sięgając gwiazd. Rozmowa z dyrektor Filharmonii w Szczecinie

Data publikacji: 2021-01-13 18:39
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-13 19:07
Sięgając gwiazd. Rozmowa z dyrektor Filharmonii w Szczecinie
Fot. Dariusz Gorajski  

Rozmowa z Dorotą Serwą, dyrektor Filharmonii w Szczecinie

Od wielu lat muzyka jazzowa gości na scenach filharmonicznych całego świata, łącząc ze sobą, zdawałoby się, odległe gatunki muzyczne - jazz i muzykę klasyczną. Okazuje się bowiem, że te gatunki mają ze sobą wiele wspólnego, znakomicie się też uzupełniają. Tradycją stało się więc, że jazzmani włączają muzykę klasyczną do swego repertuaru, tworząc ponadczasowe dzieła. Filharmonia Szczecińska również doskonale radzi sobie w tej materii, prezentując jazz na najwyższym poziomie, tworząc przy tym zespół jazzowy na bazie muzyków grających na co dzień muzykę klasyczną. Są już pierwsze, bardzo interesujące rezultaty!

- Zaufała pani jazzmanom i udostępniała im szacowne sale koncertowe świątyni muzyki klasycznej. Znaczy to, że i pani zdaniem jest miejsce dla jazzu w filharmonii?

- Tak, to prawda, zaufałam jazzmanom i to z kilku powodów. Jazz jak najbardziej związany jest z muzyką klasyczną, czego przykładem może być choćby twórczość… Jana Sebastiana Bacha, choć to muzyk epoki baroku, nie zapominajmy też o utworach Wolfganga

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 79% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 13-01-2021

 

Rozmawiał Andrzej WIŚNIEWSKI

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ