Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Prawnik radzi. Co powie o nas nasz rachunek bankowy?

Data publikacji: 2021-10-27 19:58
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-27 20:07
Prawnik radzi. Co powie o nas nasz rachunek bankowy?
 

Dane transakcyjne, czyli historia naszych operacji na rachunku, to cenny zasób informacji. Dwa lata temu weszły w życie nowe regulacje prawne, które unormowały usługi tzw. otwartej bankowości. Podmioty, które uzyskają odpowiednie zezwolenie nadzoru finansowego, mogą, za naszą zgodą, pobierać informacje o nas i naszych rachunkach w bankach oraz instytucjach płatniczych. Dane transakcyjne, czyli historia operacji na koncie, mogą być wykorzystywane na wiele sposobów.

Czym zatem jest tzw. scoring transakcyjny? Jest to scoring budowany na danych z konta bankowego. Dane transakcyjne można traktować wielowymiarowo - przydają się do różnych zastosowań. Kluczowy obszar to ocena wiarygodności płatniczej. Konsument, który wchodzi dopiero na rynek, nie ma żadnej historii kredytowej w klasycznym rozumieniu - danych gromadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej, które są teraz fundamentem oceny wiarygodności płatniczej w Polsce.

Trudno w takim wypadku mówić o jakichkolwiek prognozach, jeśli nie wiemy, jak dana osoba się dotąd zachowywała. Zatem osoba, o której nie ma w ogóle informacji, w wielu

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 74% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 27-10-2021

 

Autor: Joanna Świątek-Wojnarowska
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA