Czwartek 08 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Nowoczesna technologia pomoże leczyć zeza. Dzięki połączeniu nauki z biznesem

Data publikacji: 2022-09-26 18:34
Ostatnia aktualizacja: 2022-09-27 21:40
Nowoczesna technologia pomoże leczyć zeza. Dzięki połączeniu nauki z biznesem
W czwartek 22 września podpisano umowę dotyczącą przekazania praw własności intelektualnej do technologii. Fot. Agnieszka SPIRYDOWICZ  

Dużo łatwiej i skuteczniej będzie można leczyć zeza, zwłaszcza u dzieci. To dzięki nowoczesnej technologii, którą opracowali okuliści z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz inżynierowie z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT w Szczecinie.

Zanim specjaliści podejmą się operacji zeza, muszą dokonać dokładnego pomiaru jego kąta. U dzieci nie jest to łatwe - mały pacjent musi przez dłuższy czas siedzieć w jednym miejscu, patrzeć w kierunkach wskazywanych przez optometrystę. To dla najmłodszych zajęcie nudne, więc skuteczność badania może zależeć od ich humoru, zmęczenia, nastawienia. Zazwyczaj niezbędna jest współpraca okulisty, przynajmniej dwóch optometrystów i rodziców dziecka. A i to nie gwarantuje powodzenia i często uzyskuje się niepewny pomiar, trzeba powtarzać badanie. Nowe urządzenie ma uprościć ten proces. Dziecko usiądzie na chwilę przy urządzeniu i będzie patrzyło np. na postaci z kreskówki, a aparat dokona pomiaru. Do jego obsługi wystarczy technik. Badanie zajmie chwilę, a wynik będzie pewniejszy.

- To urządzenie będzie automatyczne, skomputeryzowane,

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 72% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 26-09-2022

 

Autor: Agnieszka Spirydowicz 
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

?
2022-09-27 21:05:36
a kto to sfinansuje NFZ? czy zrzutka.pl jak to w tym kraju bywa- zrzutka.pl- NFZ 2.0

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA