Z profesor dr hab. Wandą SKOCZYLAS, koordynatorem Ekonomicznej Akademii Seniora, rozmawia Elżbieta BRUSKA
- Kto ileś lat temu myślał o ludziach, którzy przeszli na emeryturę? Pierwszy Uniwersytet III Wieku w Polsce powstał w połowie lat 70. ub.w., ale dopiero w ostatnich latach, jak podają statystyki, nieustannie powstają nowe. O czym może to świadczyć?
- Dostrzegam dwa powody takiego stanu rzeczy. Pierwszym jest proces starzenia się ludności w Polsce obserwowany od wielu lat. W 2024 r., według badań GUS, udział osób starszych w populacji mieszkańców Polski osiągnął poziom 26,6 proc. a w 2060 r. prognozuje się jego zwiększenie do 38,3 proc. Jest to znaczna i rosnąca liczba ludności, która wywiera coraz większy wpływ na różne obszary funkcjonowania państwa i społeczności. Po drugie - ujmując to w relacji popyt-podaż - zjawisku starzenia się społeczeństwa towarzyszą zmiany gospodarcze tj.np. rozwój srebrnej gospodarki czy społeczne, a w tym poprawa jakości życia osób starszych. Ta ostatnia jest celem funkcjonowania uniwersytetów trzeciego wieku. Realizowana jest ona przez zmianę
...