Niedziela, 28 czerwca 2026 r. 
REKLAMA

Nie zabierają pracy młodszym… Trzeci wiek – młody wiek

Data publikacji: 28 czerwca 2026 r. 14:29
Ostatnia aktualizacja: 28 czerwca 2026 r. 14:29
Nie zabierają pracy młodszym… Trzeci wiek – młody wiek
Prof. Wanda Skoczylas: „Obecnie praca zawodowa i inna aktywność osób w wieku emerytalnym postrzegana jest pozytywnie”. Fot. archiwum prywatne  

Z profesor dr hab. Wandą SKOCZYLAS, koordynatorem Ekonomicznej Akademii Seniora, rozmawia Elżbieta BRUSKA

REKLAMA

- Kto ileś lat temu myślał o ludziach, którzy przeszli na emeryturę? Pierwszy Uniwersytet III Wieku w Polsce powstał w połowie lat 70. ub.w., ale dopiero w ostatnich latach, jak podają statystyki, nieustannie powstają nowe. O czym może to świadczyć?

- Dostrzegam dwa powody takiego stanu rzeczy. Pierwszym jest proces starzenia się ludności w Polsce obserwowany od wielu lat. W 2024 r., według badań GUS, udział osób starszych w populacji mieszkańców Polski osiągnął poziom 26,6 proc. a w 2060 r. prognozuje się jego zwiększenie do 38,3 proc. Jest to znaczna i rosnąca liczba ludności, która wywiera coraz większy wpływ na różne obszary funkcjonowania państwa i społeczności. Po drugie - ujmując to w relacji popyt-podaż - zjawisku starzenia się społeczeństwa towarzyszą zmiany gospodarcze tj.np. rozwój srebrnej gospodarki czy społeczne, a w tym poprawa jakości życia osób starszych. Ta ostatnia jest celem funkcjonowania uniwersytetów trzeciego wieku. Realizowana jest ona przez zmianę

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 88% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 26-06-2026

 

REKLAMA
Tylko zalogowani użytkownicy mają możliwość komentowania
Zaloguj się Zarejestruj
REKLAMA
REKLAMA