Poniedziałek 25 października 2021r. 
REKLAMA

Naoczny świadek w rocznicę Powstania Warszawskiego

Data publikacji: 2021-08-01 09:16
Ostatnia aktualizacja: 2021-08-01 09:16
Naoczny świadek w rocznicę Powstania Warszawskiego
Mirosław Don pod pomnikiem Powstania Warszawskiego Fot. archiwum prywatne  

Wołyń, 1943 rok. Po masakrze w Zastawiu i Janówce, uciekając przed Ukraińcami z UPA, szukaliśmy schronienia w Kostopolu. Ale niestety tu też nie znaleźliśmy spokoju, bo z głodu i chorób umarł mój 6-letni brat Jurek, a ojciec został ciężko ranny. Jeden z Ukraińców ukryty za lunetą karabinu snajperskiego masakruje mu twarz. W tej tragicznej sytuacji aby ratować życie ojcu, szukaliśmy możliwości wyjazdu na leczenie do Warszawy.

„Przepustką" w tej podróży były srebrne i złote monety uskładane przez matkę w czasie prowadzenia sklepiku w Zastawiu na Wołyniu, gdzie - przed masakrą - mieszkaliśmy. Były to przeważnie złote „piątki" carskie, ale żeby nie zostały skradzione, były obszywane materiałem pod guzikami. Na początku 1944 roku udaje nam się wyjechać do Warszawy. Ojca położono i poddano operacji w szpitalu przy Alejach Ujazdowskich, a ja z matką i siostrą zamieszkaliśmy w jakiejś klitce przy ul. Krochmalnej.

Latem nasza rodzina powiększyła się, bo 7 lipca urodziła się siostra Barbara, a za 3 tygodnie, 1 sierpnia, wybuchło Powstanie Warszawskie. Tego dnia wycie syren i

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 84% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 30-07-2021

 

Autor: Mirosław DON
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ