Sobota, 13 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Miasto z podpisem artysty [GALERIA]

Data publikacji: 26 września 2021 r. 17:42
Ostatnia aktualizacja: 26 września 2021 r. 17:42
Miasto z podpisem artysty
Fot. Miran KAMBIC  

Stolica Słowenii - Lublana - jest zielona, czysta i ekologiczna. I pełna wspaniałej architektury Jože Plečnika, dzięki której określana jest miastem z własnoręcznym podpisem artysty. Zaprojektowane przez niego zabytki trafiły niedawno na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Słoweński architekt Jože Plečnik pozostawił po sobie widoczne ślady na trzech europejskich stolicach: Wiedniu, Pradze oraz Lublanie, w której przyszedł na świat w 1872 r., jako czwarte dziecko stolarza. Do nauki zbytniego zapału nie miał, więc zdobył fach w warsztacie ojca. Potem trafił do szkoły przemysłu i rzemiosła w Grazu, skąd trafił do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. W 1901 r. formalnie został architektem.

 

W Wiedniu Plečnik zaprojektował wiele pionierskich dzieł architektury. W Pradze podjął się m.in. renowacji zamku na Hradczanach z przeznaczeniem na rezydencję prezydencką oraz przeprojektowania ogrodów zamkowych. Po powrocie do Lublany w 1921 r. przyjął stanowisko profesora na nowo utworzonym uniwersytecie i skupił swoją twórczą energię na projektowaniu miasta, próbując zastosować

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 66% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 24-09-2021

 

Autor: Marzenna Głuchowska 
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA