Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
4 szczecin
REKLAMA

Książeczka mieszkaniowa po latach. Więcej możliwości z premii

Data publikacji: 10 maja 2021 r. 21:50
Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2021 r. 20:24
Książeczka mieszkaniowa po latach. Więcej możliwości z premii
Takie bloki z wielkiej płyty powstawały w okresie PRL. Aby zostać posiadaczem mieszkania, trzeba było zbierać pieniądze na książeczce mieszkaniowej. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Od tego roku łatwiej uzyskać premię gwarancyjną za oszczędności zgromadzone jeszcze w czasach PRL-u na książeczkach mieszkaniowych. Przypomnijmy, że dokument ten był za komuny nadzieją na dojście do własnego „M".

W styczniu br. weszły w życie nowe regulacje prawne w ramach ustawy z grudnia ub.r. o zmianie niektórych ustaw wspierających mieszkalnictwo. Zwiększają one katalog możliwości dla tych obywateli, którzy książeczki mieszkaniowe założyli do 23 października 1990 r.

W okresie PRL własne lokum czekało na szczęśliwców w spółdzielniach mieszkaniowych. Trzeba było tylko wpłacać pieniądze, aby na koncie był odpowiedni wkład. Właściciel dokumentu mógł wówczas liczyć na dodatkowe wsparcie - premię gwarancyjną. „Ta forma oszczędzania była skierowana głównie do osób młodych (książeczki zakładano nawet kilkuletnim dzieciom). Pozwalała też zebrać z rynku nawis inflacyjny" - czytamy w Wikipedii.

Ale i tak ludzie czekali na własne „M" po wiele lat. Mechanizm ten zaciął się - a właściwie zawalił - w czasach kryzysu lat 70. i 80. ubiegłego stulecia, gdy w kraju szalała inflacja. Dzień po

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 72% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 10-05-2021

(kl)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA