Sobota, 10 czerwca 2023 r. 
12 szczecin
REKLAMA

Jak wspierać osoby z niepełnosprawnościami?

Data publikacji: 21 marca 2023 r. 07:55
Ostatnia aktualizacja: 21 marca 2023 r. 18:46
Jak wspierać osoby z niepełnosprawnościami?
Czy system wspierania osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów zostanie zreformowany? Fot. Agata JANKOWSKA  

Są potrzebne zmiany w systemie wsparcia osób z niepełnosprawnościami - z tym zgadzają się i ci, których to wsparcie dotyczy, i ci, którzy na ten system mogą mieć realny wpływ. Czy jednak kierunek proponowany przez obecny rząd odpowiada najbardziej zainteresowanym?

Wiceminister i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik zapowiedział m.in. wprowadzenie świadczenia wspierającego, które dla części osób ma być dwukrotnością renty socjalnej. Wysokość tego świadczenia ma być uzależniona od tego, jak dużego wsparcia potrzebuje osoba z niepełnosprawnością, żeby niezależnie funkcjonować. To oznacza, że będzie potrzebna zmiana w systemie orzekania. Szczegółów na razie nie znamy. Choć sama zapowiedź zwiększenia wsparcia u niektórych rozbudziła nadzieje.

- Moja córka (z niepełnosprawnością w stopniu wymagającym stałego wsparcia, mieszka w mieszkaniu chronionym - red.) ma 1400 złotych na rękę - mówi jedna z mam. - Jak ma za to żyć? Potrzebuje przecież asystenta, wyżywienia, leków, butów… Tego wszystkiego, co niezbędne do życia. Gdyby nie my, rodzice, to nie dałaby rady. Cieszę

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 81% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 21-03-2023

 

Autor: Agnieszka Spirydowicz 
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Musimy skorzystać
2023-03-21 18:42:21
To, co tutaj wypisujesz można nazwać tylko najcięższym wulgaryzmem, nie ma na to w miarę kulturalnego określenia. Jeśli to odzwieciedlenie myśli, to gorzej być nie może - doszczętne zepsucie, przegnita moralność.
Musimy skorzystać
2023-03-21 09:04:20
Z najnowszych osiągnięć nauki lewicowej. Musimy odrzucić tradycyjne role społeczne i zerwać okowy białego patriarchatu. Progresywne podejscie do osób z niepełnosprawnością powinno odznaczać się rzeczywistą troską o jakość ich życia, by ta jakość życia była na odpowiednim poziomie powinniśmy rozważyć oferowanie osobom z niepełnosprawnościami darmowych voucherów na eutanazję.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA