Środa, 04 października 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem. Kłopotliwe pamiątki

Data publikacji: 16 lipca 2022 r. 08:17
Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2022 r. 09:11
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem. Kłopotliwe pamiątki
Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała na przejściu granicznym w Kuźnicy osiem wysuszonych gruczołów skórnych bobra europejskiego. Organy tego chronionego prawem gatunku ssaka miały być prezentem-lekarstwem dla znajomego. Fot. KAS  

Wracając z urlopu, zamiast do pracy można trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzemy ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom, w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Bywa, że przemytnicy wykorzystują nieświadomych turystów jako swoich pośredników. Krajowa Administracja Skarbowa radzi, jak się przed tym chronić.

Muszelka z plaży, oryginalny upominek, cebulki kwiatowe i nasiona roślin, regionalna wędlina… Czasem dopiero na granicy okazuje się, że przewozimy towary, za które grozi nam w Polsce wysoka grzywna albo od 3 do 5 lat więzienia.

- Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto poznać zarówno polskie prawo celne, jak i przepisy w kraju, do którego wyjeżdżamy - radzi Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Strefa Schengen - nie wszystko można przewozić

W Holandii da się kupić legalnie marihuanę, ale za jej wywóz do większości europejskich krajów można trafić do więzienia. Poszczególne państwa w strefie Schengen mają odrębne przepisy prawne. Różnego rodzaju regulacje dotyczą

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 80% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 15-07-2022

 

(ek)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wisława
2022-07-16 08:53:06
Najlepiej z podróży nie przywozić pamiątek rzeczowych, tylko wspomnienia i ew zdjęcia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA