Czwartek, 05 czerwca 2025 r. 
REKLAMA

Festiwal kina francuskiego. Jeszcze więcej Francji w Szczecinie

Data publikacji: 03 czerwca 2025 r. 12:14
Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca 2025 r. 12:18
Festiwal kina francuskiego. Jeszcze więcej Francji w Szczecinie
Sandra Niecko Fot. archiwum prywatne  

Rozmowa z Sandrą Niecko, filologiem romańskim, nauczycielką języka francuskiego w IV Liceum Ogólnokształcącym i koordynatorką ds. kultury w stowarzyszeniu Alliance Francaise w Szczecinie

- „Instytut Francuski w Polsce zaprasza na 16. Przegląd Nowego Kina Francuskiego, który odbędzie się w dniach 4-11 czerwca w szczecińskim Kinie Pionier. W programie znalazły się nagradzane filmy z Cannes i z Berlina, nowości kina francuskiego, klasyki z Alainem Delonem i „Amelia" w wersji cyfrowej, a także animacja „Ben nie ma lekko" dla młodszej widowni". To oficjalna zapowiedź festiwalu, którą możemy przeczytać w materiałach promocyjnych. Jaka idea przyświeca organizatorom festiwalu?

- Chcemy, aby język francuski jeszcze mocniej wybrzmiał w Szczecinie. Jeszcze mocniej, chociaż trzeba przyznać, że nie ma go dużo w naszym mieście. Dzięki takim wydarzeniom jak nasze, to może się zmienić. Oczywiście chcemy także zaprezentować szczecinianom francuską kinematografię. Najstarszą na świecie. A nie zawsze o tym pamiętamy. W 1895 roku Bracia Lumiere opatentowali kinematograf i wyświetlili w Paryżu film

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 73% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 03-06-2025

 

Rozmawiał Karol Ciepliński 
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ALEKSANDER
2025-06-03 14:41:29
Kiedyś , aby wymusić zeznania , stosowano wymyślne tortury, a to dlatego , że nie było francuskich filmów ; wystarczyłoby trzydzieści minut oglądania , aby bez bicia przyznał się każdy do czego mu przyznać się każą !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA