Środa 12 maja 2021r. 

Do muzeum trafił artefakt z Mulnika. Mała rzecz? Tylko pozornie

Data publikacji: 2021-04-20 21:42
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-21 18:43
Do muzeum trafił artefakt z Mulnika. Mała rzecz? Tylko pozornie
– W tej chwili trzymam w ręku metalową fiszkę ze skrzyni po częściach do włoskiej torpedy lotniczej, które na terenie składnicy uzbrajano. Testy takich torped przeprowadzano m.in. na jeziorze Miedwie – mówi Marcin Sadowski, pasjonat historii z Fortu Gerharda.  

Podczas prac związanych z przygotowaniem terenu pod budowę Centrum Usług „Mulnik" na wyspie Uznam w Świnoujściu robotnicy dokonali ciekawego odkrycia. To fiszka ze skrzyni po częściach do włoskiej torpedy lotniczej. Takich pamiątek z przeszłości jest tutaj na pewno więcej. Dawniej znajdowała się tutaj składnica i montownia uzbrojenia Kriegsmarine.

Na wyspie Uznam powstaje Centrum Usług „Mulnik". Przygotowanie terenu pod inwestycję wiązało się z intensywnymi wycinkami, a także pracami wyburzeniowymi. Kontynuowano tutaj ostatnio m.in. końcowe prace ziemne. W trakcie tego typu robót zdarzają się ciekawe odkrycia, chociaż niestety większość przedmiotów trafia na złom.

- Dlatego nawet taka niepozorna blaszka bardzo cieszy - mówi Marcin Sadowski, pasjonat historii z Fortu Gerharda. - W tej chwili trzymam w ręku metalową fiszkę ze skrzyni po częściach do włoskiej torpedy lotniczej, które na

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 57% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 20-04-2021

 

Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI

Komentarze

observator
2021-04-21 18:36:44
Wszystkie artefakty, znalezione, jak w przypadku tych w Świnoujściu, czy w innych miejscowościach powinny być otoczone właściwą tym przedmiotom troską. One bowiem stanowią historię danego obszaru. Jest to troska o tożsamość miejsca, o tożsamość czasu. Ziemie te przechodziły historycznie z rąk do rąk i warto być ponad podziałami, antagonizmami i ocalić od zapomnienia.....!!!
Oberwator
2021-04-21 09:07:17
Gdyby taką pasję dla artefaktów okazywano na Westerplatte tam gdzie broniono Europy i świata przed nazizmem i faszyzmem czyli hitlerowskim opętańczym ludobójstwem to byłoby bardzo dobrze

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ