„Co dalej z pomnikiem ofiar totalitaryzmów, który miał stanąć przed Aresztem Śledczym w Szczecinie?”, pytają przedstawiciele organizacji kombatanckich w liście otwartym do władz miasta. Koncepcja upamiętnienia została ustalona w ubiegłym roku, ale prace jeszcze nie ruszyły.
Przypomnijmy. O powstaniu instalacji artystyczno-edukacyjnej upamiętniającej ofiary reżimu totalitarnego oraz uczestników walk o wolną i niepodległą Polskę u zbiegu ul. Kaszubskiej i Stoisława zdecydowali mieszkańcy w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W 2023 roku wybrano projekt Ewy Bone. Przedstawiał sylwetkę człowieka wyciętą w ścianie i dłonie złożone w geście strzelania. Nie spodobał się on osobom, które zabiegały o powstanie pomnika. Dlatego w ubiegłym roku miasto postawiło na pomysł Jacka Kicińskiego, współautora pomnika Witolda Pileckiego w Warszawie, z postaciami żołnierza i represjonowanego
...(as)