Środa, 24 czerwca 2026 r. 
REKLAMA

Co dalej z pomnikiem ofiar totalitaryzmów?

Data publikacji: 24 czerwca 2026 r. 14:09
Ostatnia aktualizacja: 24 czerwca 2026 r. 14:09
Co dalej z pomnikiem ofiar totalitaryzmów?
Środowiska kombatanckie liczą na to, że instalacja Jacka Kicińskiego urzeczywistni się jak najszybciej.  

„Co dalej z pomnikiem ofiar totalitaryzmów, który miał stanąć przed Aresztem Śledczym w Szczecinie?”, pytają przedstawiciele organizacji kombatanckich w liście otwartym do władz miasta. Koncepcja upamiętnienia została ustalona w ubiegłym roku, ale prace jeszcze nie ruszyły.

REKLAMA

Przypomnijmy. O powstaniu instalacji artystyczno-edukacyjnej upamiętniającej ofiary reżimu totalitarnego oraz uczestników walk o wolną i niepodległą Polskę u zbiegu ul. Kaszubskiej i Stoisława zdecydowali mieszkańcy w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W 2023 roku wybrano projekt Ewy Bone. Przedstawiał sylwetkę człowieka wyciętą w ścianie i dłonie złożone w geście strzelania. Nie spodobał się on osobom, które zabiegały o powstanie pomnika. Dlatego w ubiegłym roku miasto postawiło na pomysł Jacka Kicińskiego, współautora pomnika Witolda Pileckiego w Warszawie, z postaciami żołnierza i represjonowanego

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 59% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 24-06-2026

(as)

REKLAMA
Tylko zalogowani użytkownicy mają możliwość komentowania
Zaloguj się Zarejestruj
REKLAMA
REKLAMA