Z Iwoną GACPARSKĄ, autorką filmu o aktorce Lidii Jeziorskiej, rozmawia Karol CIEPLIŃSKI
- Już pierwszego października będzie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Lila" poświęconego Lidii Jeziorskiej - aktorce teatralnej, od wielu lat związanej z Teatrem Polskim w Szczecinie. Rok temu ukazała się Twoja książka o znakomitym muzyku Wojciechu Rapie. Dziś sięgasz po inne medium - film - i opowiadasz o Lidii Jeziorskiej…
- Lidkę znam prawie trzydzieści lat. Pierwsza myśl była taka, że Lidia zasługuje na to, żeby jeszcze huczniej uczcić jej 55-lecie na scenie teatralnej. Lidia debiutowała w 1971 roku w teatrze w Białymstoku rolą Diany w „Ani z Zielonego Wzgórza". W swojej karierze często grała role drugoplanowe, musimy jednak zaznaczyć, że swoją grą, dowartościowywała drugi plan. Był też taki sezon pod koniec lat 70., kiedy zagrała 8 pierwszoplanowych ról w ośmiu różnych spektaklach z rzędu.
- W jakim spektaklu obecnie możemy zobaczyć bohaterkę Twojego filmu?
- Teraz Lidia gra główną rolę w spektaklu „Choinka u Iwanowów", oczywiście w Teatrze Polskim. Lidia Jeziorska w Teatrze
...