Wtorek 18 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Wycinka przy teatrze – cena kultury wyższej

Data publikacji: 2020-02-26 14:25
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-12 22:16
Wycinka przy teatrze – cena kultury wyższej
 

Na skarpie straszą kikuty ogłowionych drzew. Dziesiątki strzelistych pni przeznaczonych do wycinki. „Projekt modernizacji teatru przewidział uporządkowanie zieleni pod kątem kompozycyjnym oraz wycinkę tylko tej części, która bezpośrednio związana jest z miejscem inwestycji" - wyjaśnia Karolina Gradowska, kierownik ds. rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie.

To inwestycja, na jaką Szczecin czekał dekady. Na rozbudowę Teatru Polskiego i powstanie nowoczesnej sceny na miarę współczesności oraz metropolitarnych ambicji naszego miasta. Dzięki zapewnieniu dofinansowania funduszy europejskich, w końcu rozstrzygnięto przetarg i wyłoniono wykonawcę (firma Budimex) przedsięwzięcia szacowanego na blisko 200 milionów złotych.

Przygnębiający obraz przyteatralnej skarpy, z której właśnie znikają korony starych drzew, to ledwie wstęp do rozpoczęcia budowy: przygotowania polegające na usunięciu wszystkiego co z nią koliduje. W tym wycięcie 39 drzew (lip, klonów, jesionów, kasztanowca, jarząbu, robinii, wiśni i dębu) oraz wykarczowanie 40 krzewów rosnących na skarpach od strony ul. Kapitańskiej i

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 63% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 26-02-2020

 

Autor: Arleta Nalewajko
Fot. Mirosław Winconek
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Romantyk
2020-02-27 13:44:53
Typowe drzewo absorbuje średnio 1 tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu i produkuje przy tym 727 kg życiodajnego tlenu. Do drzew dostarczających największe ilości tlenu należą: buk pospolity (1,1 kg), klon (1,1 kg), robinia akacjowa (1,1 kg), wierzba krucha i dąb (0,8 kg), lipa i jesion (0,7 kg). Proszę się rozejrzeć co się dzieje w tzw. otulinie każdej gminy innych miejscowościach. Lasy Państwowe wręcz degradują środowisko naturalne wycinając całe hektary lasu. To lasy są naturalnym filtrem powietrza to one wchłaniają CO2, to dzięki nim znajduję się wszelka zwierzyna czy runo leśne. Lasy są naszym dobrem, to one nas "utrzymują w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. W miastach „likwiduje się” tzw. trasy i kominy świeżego powietrza. Przy każdej nowej inwestycji bez poszanowania dla środowiska naturalnego wycina się w pień okazałe drzewa. A przecież są firmy, które specjalizują się w "przenoszeniu" - przesadzaniu nawet starych drzew. W samym Szczecinie przy powstających inwestycjach wycięto i wycina się setki okazałych drzew, wiem bo widzę… A teraz narażę się „samochodziarzom”. Zanim rozgrzejemy dyskusje o SMOGU, to zastanówmy się ile zatruwają samochody z napędem diesla a jest ich coraz więcej. Wreszcie, wiele się mówi o tzw. błękitnym paliwie- gazie. Przy spalaniu gazu powstaje trujący związek azotu a gdzie się on ulatnia???? Jeszcze raz spójrzmy się w koło, ile zniknęło drzewostanu. Las rośnie wolno (bardzo wolno) a sprzedaję się szybko. Z moich obserwacji wynika, że jest prowadzono gospodarka leśna jest ale „rabunkowa” z brakiem poszanowania dla drugiego człowieka. Nowe nasadzenia robi się po kilku latach a samo miejsce orze się jakby te całe hektary powierzchni miały iść po uprawy ziemniaków. Przez wyczyszczenie (przygotowanie) gleby pod uprawy leśne, obszar ten ulega erozji przez co odtworzenie drzewostanu nie jest sprawą szybką i naturalną. Wygląda na to, że Lasy Państwowe nie mają tyle nowych sadzonek ….aby zagospodarować tyle przestrzeni po wycince całych połaci naszych lasów. Czy to nie jest powód aby zadbać o tych najmłodszych....o nas wszystkich. Zanim odtworzenie lasu osiągnie swój rozwój, mniej więcej tak jak to napisałem na samych początku, minie nie mniej ni więcej 30 lat. Pozdrawiam. Baczny i myślący obserwator. A cha, każda gmina, miejscowość powinna podjąć uchwałę o zakazie wyrębu drzewostanu w tzw. otulinie swojej miejscowości powiedzmy w promieniu 10km - 50km. Na zakończenie mówimy wiele o smogu tym widocznym (zadymianiu miast itd.) a co ze smogiem elektromagnetycznym, który uważam jest dużo bardziej szkodliwy i niebezpieczny dla nas wszystkich.
gore
2020-02-26 17:45:36
Mafia kominkowa rządzi w Szczecinie
Po co jakiekolwiek drzewa w tym zapyzialym mieście?!
2020-02-26 16:52:07
Wyrżnijcie WSZYSTKIE DRZEWA w mieście, po co się ograniczać?! Nie trzeba się będzie denerwować czytając kolejne tak przygnębiające informacje. A w ten sposób przybędzie wolnych działek do dzierżawy po 300zl. Jak na Rudziance
Bono
2020-02-26 16:51:09
Stare za nowe. Kiedy wreszcie tej zasady użyjemy wobec prezydenta Szczecina?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA