Wtorek 07 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Pogalopował w odmęty historii

Data publikacji: 2019-08-31 13:49
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-12 22:14
Pogalopował w odmęty historii
 

Fakt istnienia przed wojną na Pomorzu Zachodnim pewnej rasy koni zwanej Gryfem Pomorskim nie jest szerzej znany. Można nawet bez żadnej przesady powiedzieć, że wiedzą o tym tylko nieliczni miłośnicy koni i historii.

Miłośnicy jeździectwa na pewno kojarzą polskie rasy koni wierzchowych, takich jak: wielkopolska, małopolska czy śląska. Ich wygląd jest efektem żmudnego i starannego doboru krzyżowaniu różnych ras. Wśród nich była grupa koni przejętych po drugiej wojnie światowej z terenów dawnego Pommern, określana mianem Gryfa Pomorskiego. Co to była za rasa, skąd się ona wzięła i dlaczego została zapomniana?

Gryfy były powiązane z innymi, bardziej znanymi rasami - hanowerską i trakeńską. Ich historia była odzwierciedleniem niespokojnych czasów i wojen przetaczających się przez teren Pomorza Zachodniego. Tak jak rasa hanowerska, Gryfy były grupą koni o starym, średniowiecznym rodowodzie. Ich przodkowie - wierzchowce pomorskiego rycerstwa - nabrali siły i masywnej budowy. W XIX wieku konie te uległy „uszlachetnieniu", a ich sylwetka została „wysmuklona". Nastąpiło to przez krzyżowanie

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 78% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 30-08-2019

 

Autor: Dorota Ułanek
Fot. Wikipedia
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA