Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Pamięć o patronie ateistów

Data publikacji: 30 września 2020 r. 19:58
Ostatnia aktualizacja: 20 stycznia 2021 r. 10:32
Pamięć o patronie ateistów
 

Nie ma już formalnych przeszkód, aby na skwerze im. Janiny Szczerskiej stanęła tablica upamiętniająca jedną z najbardziej wyrazistych postaci dawnej Polski - Kazimierza Łyszczyńskiego, filozofa i autora traktatu „O nieistnieniu Boga". Jest w tej sprawie pozytywna decyzja prezydenta Szczecina.

„Planowane działania polegające na montażu tablicy pamiątkowej, bez trwałego naruszenia kompozycji zabytkowego układu placu, nie budzą zastrzeżeń" - czytamy m.in. w uzasadnieniu decyzji prezydenta Piotra Krzystka.

* * *

Tablica ma przypominać nietuzinkową postać o iście filmowym życiorysie. Jednego z najwybitniejszych umysłów XVII-wiecznej Polski - niegdysiejszego jezuitę, a na polach bitewnych zasłużonego dla ojczyzny szlachcica. Słynnego filozofa, którego poglądy budziły sprzeciw Kościoła, a zyskały uznanie oświeconej Europy. To jemu współczesność zawdzięcza m.in zwrot „my, ateiści", a także traktat, w jakim zawarł racjonalne wyjaśnienie dla tezy: „Boga nie ma: prosty lud oszukiwany jest przez mądrzejszych wymysłem wiary w Boga na swoje uciemiężenie".

O znalezienie godnego miejsca na

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 84% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 30-09-2020

 

Autor: Arleta Nalewajko
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

:)))
2020-10-01 08:45:55
Najrozsądniejsze podejście do życia to agnostycyzm.
Lenin
2020-09-30 20:28:38
Kopernikowi który wstrzymał Słońce to ateiści nie dają z Krzystkiem żadnych tablic.Pamiętajcie o Leninie Bierucie i Urbanie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA