Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Równoległe inwestycje

Data publikacji: 2020-09-10 16:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-10 22:36

Równolegle do budowy kompleksu piłkarskiego w Szczecinie toczą się prace porównywalnej piłkarskiej inwestycji w Łodzi. W mieście tym nie ma drużyny piłkarskiej występującej na najwyższym poziomie rozgrywkowym, ale wkrótce będą dwa nowoczesne stadiony piłkarskie, których łączny koszt nie przekroczy kwoty, jaką trzeba będzie przeznaczyć na piłkarski kompleks w Szczecinie.

Przy okazji można porównać tempo prac w Szczecinie i w Łodzi. Obie inwestycje rozpoczęły się w tym samym czasie, wiosną ubiegłego roku. Prace toczą się już 1,5 roku. Na placu budowy w Szczecinie są jednak opóźnienia, natomiast w Łodzi prace toczone są szybciej od zakładanego wcześniej harmonogramu.

Kompleks piłkarski w Szczecinie według pierwotnej wersji ma kosztować 364 mln złotych. Za tę cenę powstanie stadion z dwoma nowymi trybunami i pomieszczeniami do zagospodarowania. Dwie pozostałe trybuny są już praktycznie gotowe i umieszczone są na skarpie. Dziś nigdzie nowych stadionów w ten sposób się nie buduje. Na nowym stadionie będzie mogło przebywać blisko 21 tysięcy kibiców. Powstaną też cztery boiska treningowe i budynek Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży.

W Łodzi powstaje obiekt przeznaczony dla miejscowego ŁKS o pojemności 18 tysięcy kibiców. Wszystkie cztery trybuny budowane są od nowa, do dyspozycji będzie duża powierzchnia przeznaczona na cele komercyjne umiejscowiona pod trybunami. Koszt wybudowania czterech trybun to 220 mln złotych.

Jeśli dodamy do tego koszt wybudowania stadionu Widzewa za 140 mln złotych, to wyjdzie, że w jednym mieście powstaną dwa nowoczesne obiekty za kwotę 360 mln złotych, czyli identycznie jak nowy stadion w Szczecinie wraz z infrastrukturą treningową.

Koniec robót na stadionie w Szczecinie zaplanowano na marzec 2022 roku, jednak już dziś widoczne są opóźnienia. Dwie nowe trybuny miały być oddane do użytku w trzecim kwartale obecnego roku, a nie ma pewności, czy nastąpi to w czwartym kwartale tego roku. Wciąż oczekujemy na oddanie do użytku boisk treningowych, co miało nastąpić już jakiś czas temu.

W Łodzi budowa stadionu również rozpoczęła się w marcu 2019 roku. Harmonogram prac zakładał zakończenie na czerwiec 2022 roku. Prace prowadzone są w tak dobrym tempie, że zakończenie inwestycji planuje się na koniec przyszłego roku. ©℗

Wojciech PARADA

Komentarze

Kibic - dziennikarz śledczy
2020-09-10 22:33:35
W Łodzi oby dwa stadiony były budowane na podstawie projektów wykonawczych. Na podstawie takiego dokumentu można dokładnie określić wartość inwestycji. Wiadomo ile stali, cegieł, betonu, rur, kabli itd. Można też wykonać kosztorys inwestorski, więc inwestor wie ile może wydać. U nas wszystko było na opak. Od 2013/14 biuro p. Pachowskiego z Izabelina projektowało stadion ( nie za darmo ) By w 2018 r miasto ogłosiło przetarg gdzie podstawą do wyceny miał być PFU ( ogólny opis założeń ) stworzony przez szczecińskie DEDECO. Dlaczego nikt nie porusza tego wątku w całej naszej szczecińskiej "epopeji" 4 lata i kasa stracone. W 2018 miasto nie wiedziało ile może wydać na stadion, na podstawie PFU nie można stworzyć kosztorysów inwestorskich. Za mało danych. I wykonawca firma DORACO to wykorzystała, każdy by tak zrobił.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500