Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Tu zaszła zmiana

Data publikacji: 2020-12-10 08:42
Ostatnia aktualizacja: 2020-12-13 20:41

Właścicielem prasy w PRL-u był państwowy koncern Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch”. Kontrolował nie tylko wydawanie gazet, ale także ich druk oraz dystrybucję. Wraz ze zmianą ustroju likwidacji uległ państwowy monopol na prasę. Poszczególne tytuły trafiły we władanie partii politycznych, pracowników wydawnictw, jak to było w przypadku choćby „Kuriera Szczecińskiego”.

Obdarowanych, w większości, przerosły postawione przed nimi zadania. Partie polityczne dość szybko pozbyły się tytułów, bo potrzebowały pieniędzy na kampanie wyborcze. Zespoły pracowników, zamiast stawić czoła wyzwaniom rynku, wolały odsprzedać gazety i uwolnić się od jarzma bycia właścicielem.

Do akcji wkroczył międzynarodowy kapitał, z doświadczeniem wydawniczym, obstawiony specjalistami i z pieniędzmi, które pozwoliły na opanowanie niemal całego rynku. Spółka wydająca „Kurier Szczeciński” była też na celowniku międzynarodowych koncernów. Właściciele zdecydowali, że chcą wydawać gazetę na własny rachunek i tak pozostało do dziś. Przez 30 lat przemian własnościowych przez rynek przewinęły się różne koncerny. Finalnie w segmencie prasy regionalnej i lokalnej ostał jeden gracz – koncern Polska Press będący własnością niemieckiej Verlagsgruppe Passau. W jego ręku znalazło się 20 gazet regionalnych (na 24 w całym kraju) i ponad 100 tytułów lokalnych. Nadto, stworzył bezpłatną tygodniówkę „Nasze Miasto” oraz niezliczoną ilość portali.

Od lat zadawaliśmy pytanie, kto dopuścił do takiej koncentracji mediów w ręku jednego podmiotu. Państwowe instytucje odpowiedzialne za kontrolę tego procesu nie zdały egzaminu. Dekoncentracja byłaby więc zjawiskiem pożądanym. To z czym mamy dziś do czynienia, czyli przejęcie mediów regionalnych przez państwową spółkę, jest zamianą jednego koncernu na drugi, który będzie kontrolował w segmencie prasy regionalnej nie tylko wydawanie gazet, ale także ich druk i dystrybucję.

Andrzej ŁAPKIEWICZ

Komentarze

To jakieś szaleństwo
2021-01-15 21:57:49
Za kilka lat, oby szybciej, trzeba będzie prywatyzować!
To nie tak miało być
2020-12-13 20:33:35
Na rynku mediów regionalnych potrzebna była dekoncentracja. Oczekiwałem, że władza doprowadzi do sytuacji w której zamiast jednego dużego właściciela będzie kilku mniejszych. Tak się nie stało. Zamiast jednego dużego właściciela jest drugi duży właściciel. Na dodatek państwowy i powiązany z władzą
Stary
2020-12-11 11:18:26
Pamiętacie którą gazetę szczecińską nazywano PPWG? Kiedyś chciałem tam zamieścić nekrolog. Usłyszałem że w naszej gazecie nie może występować zwrot "Świętej Pamięci". Może zamiast tylu gazet wydawać jedną. A w niej teksty jak pewien Jarosław zniszczył Jaruzelskiemu sześć czołgów strzelając spod stołu w wilii na Żoliborzu. Wydawca będzie miał zawsze wpływ na treść czasopism. Ja chcę mieć możliwość wyboru co czytam, a nie dowiadywać się z wydania po dniu 10 każdego miesiąca, że już ustaliliśmy prawdę. Od wybuchu pierwszej Solidarności i czasów stanu wojennego zostaliśmy podzieleni jak nigdy. Edyta Górniak będzie na udzielać wielkopomnych rad, a do wydań weekendowych dodamy płytę w nagraniami Zenka...
jurek
2020-12-11 07:56:41
a wolność i niezależność mediów? ktoś to jeszcze pamięta? może czas na wznowienie drugiego obiegu? powielacz, jakby co na Bramie Portowej stoi gotowy do użytku...
***** ***
2020-12-10 21:47:47
Taniej kupić 20 gazet niż utrzymywać jednego toruńskiego ojca
Dumny
2020-12-10 14:11:23
Nic lepszego nie mogło się wydarzyć. Wszystkie media w Polsce powinny być w rękach Polaków. Oczywiście chodzi wyłącznie o prawdziwych Polaków, patriotów. W następnej kolejności muszą być zrepolonizowane pozostałe media ze szczególnym uwzględnieniem TVN24 i Agory. Mam nadzieję, że Pan Prezes Polski nie będzie się z tym ociągał, bo naród żąda dostępu do prawdy.
Dokładnie
2020-12-10 13:50:59
Urząd Antymonopolowy będzie musiał się zając sprawą Orlenu.
tekla
2020-12-10 09:44:58
Więcej takich artykułów, takich informacji!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500