Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Jesteśmy winni pamięć

Data publikacji: 2020-09-14 08:15
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-04 22:45

Przeglądam archiwalne wydania „Kuriera Szczecińskiego”. Wyszukuję na pożółkłych stronach ciekawostek o mieście i regionie, które są publikowane od kilku tygodni na drugiej stronie gazety. Przyznam, ciekawa to lektura. Przewertowałem na razie roczniki z lat 1945-1949 – najtrudniejszego czasu powojennej odbudowy.

Okres tzw. Polski Ludowej jest oceniany jednoznacznie krytycznie. Właściwie prawie wymazaliśmy go z historii. W zapomnienie idą ludzie tworzący tamtą rzeczywistość, znikają materialne ślady tego periodu. Patrząc na czas miniony przez pryzmat tego, co pisała prasa, dostrzeżemy, nie da się ukryć, prymat ideologii i polityki nad innymi dziedzinami życia. Straszenie ludzi wojną, rewizjonizmem, mobilizacja wokół jedynie słusznych idei, oddanie wielkiemu sąsiedniemu mocarstwu.

To jedna strona medalu. Druga, ta ważniejsza, to zaangażowanie ludzi w poprawę warunków codziennego bytu. Osiedlili się (osiedlono ich) w miastach, miasteczkach i wsiach zrujnowanych wojenną zawieruchą, więc zabrali się do odbudowy. Ponad siły, ponad miarę, ponad wymiar pracy na etacie. Jeżeli dziś chcemy wymazać tamten okres z historii, to nie przekreślajmy wysiłku ludzi, którzy sprawili, że jesteśmy w tym miejscu, że żyjemy w takich, nie innych warunkach.

Minęły pokolenia, dzieli nas 75 lat od zakończenia wojny, a z łamów gazety powojennego okresu wyczytać można o takich samych problemach, z jakimi zmagamy się dzisiaj. Szczecin przeżywał kryzys szpitalny, brakowało łóżek dla chorych. Czyż i dziś nie zdarza się położyć chorego na korytarzu? Stworzono siedzibę pogotowia ratunkowego dla stolicy regionu przy al. Wojska Polskiego. Nowe lokalizacje dopiero są w trakcie budowy. Właśnie pogłębiamy tor wodny Szczecin – Świnoujście, a w 1949 r. ówczesne Ministerstwo Żeglugi zakupiło w Anglii i wyremontowało w Holandii 100-metrowej długości pogłębiarkę. O dziwo, ideologiczne różnice nie przeszkodziły w przeprowadzeniu transakcji.

Co prawda pozyskane w Szczecinie przy pracach rozbiórkowych cegły wywożono na potrzeby odbudowy innych miast, nie tylko stolicy, choć Warszawie lubimy to wypominać, ale równocześnie z interioru docierała żywność, gdyż nie od razu udało się uruchomić moce wytwórcze i przerobowe przemysłu spożywczego.

A na zorganizowanych balach sylwestrowych bawiło się w tamtych latach więcej ludzi niż obecnie.

Andrzej ŁAPKIEWICZ

Komentarze

Vit
2020-09-14 14:25:41
"Prymat ideologii i polityki"-jest od poczatku istnienia spoleczenstw,ktore nie umieja zyc bez herosow i ,co za tym idzie ,propagandy. Kiedys to byli mityczni herosi,pozniej byl Neron,Napoleon,Hitler,Stalin ...a teraz niech pan sobie dopowie. Wybitne jednostki nie potzebuja bohaterow i propagandy,natomiast masy nie moga bez tego zyc.Taka jest natura ludzka. Zacytuja panu goralskie porzekadlo:"Byli chlopcy byli,ale sie mineli i my sie minemy po maluckiej chwili". Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500