poniedziałek, 16 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Życzliwy czwartek

Życzliwy czwartek

Życzliwy czwartek
Data publikacji: 2018-11-22 08:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:25
Wywietleń: 860 362566

Trwa II Szczeciński Tydzień Ubogich. W tym roku pomoc skierowana jest przede wszystkim do osób bezdomnych, podopiecznych Stowarzyszenia Feniks. - Cieszymy się, że to wsparcie płynie - mówią pomysłodawcy i organizatorzy przedsięwzięcia. Ale przypominają też, że ubóstwo to nie tylko twarz bezdomnego: - Człowiek ubogi to również ktoś, kto jest samotny, cierpiący, naznaczony bólem, odrzucony. Często mieszkający tuż za naszą ścianą. Najczęściej zmagający się ze swoją samotnością w skrytości serca. Niedopraszający się pomocy...

Na pomysł, by jeden listopadowy tydzień cyklicznie poświęcać na zachęcanie mieszkańców miasta do refleksji o problemach ubóstwa wokół nas wpadli rok temu dwaj szczecinianie - Robert Grabowski i Krzysztof Jędrzejewski. Także teraz namawiają, byśmy nie byli obojętni i z empatią rozejrzeli się wokół siebie. Od 18 do 24 listopada trwa zbiórka rzeczy potrzebnych schronisku dla osób bezdomnych przy ul. Zamkniętej 5 w Szczecinie. Każdy może podzielić się tym, co ma i przekazać ubrania, obuwie, koce, pościel czy trwałą żywność podopiecznym tej placówki, a przy okazji ich odwiedzić i poznać miejsce, w którym żyją. Organizatorzy Szczecińskiego Tygodnia Ubogich idą dalej. I proponują mieszkańcom włączenie się do akcji "Życzliwy czwartek".

- Samotność to smutna rzeczywistość współczesnego życia - te słowa wypowiedziała brytyjska premier Teresa May, powierzając na początku tego roku Tracey Crouch stanowisko Ministra ds. Samotności - przypominają. - Z raportów opracowanych na zlecenie brytyjskiego rządu wynika, że już 15 proc. Brytyjczyków "jest często lub zawsze" samotnych. To 9 milionów mieszkańców Wysp. Samotnych, ubogich w relacje. Ból samotności jest porównywalny z bólem fizycznym, tylko trwa znacznie dłużej, a izolacja i odrzucenie powodują, że nasze życie jest pełne lęku. I nie jest to tylko problem brytyjski, ale to oni pierwsi z problemem samotności i izolacji społecznej próbują się zmierzyć systemowo. I nie jest to problem, który dotyka tylko starszych. Dlatego zapraszamy was na "kind Thursday" czyli życzliwy czwartek...

O co w tym chodzi?

- Po prostu o większą uważność i życzliwość dla osób samotnych, które żyją wokół nas - tłumaczą Robert Grabowski i Krzysztof Jędrzejewski. - To mogą być twoi najbliżsi, z którymi dawno nie rozmawiałeś, to może być samotna starsza osoba, która mieszka w twoim sąsiedztwie, ktoś z twojej pracy, kto żyje odizolowany od grupy.

"Życzliwy czwartek" to rzecz jasna jedynie pewien skrót, znak, impuls.

- Po prostu: zadzwoń albo lepiej odwiedź swoją mamę, tatę, babcię, dziadka, rodzeństwo z którymi dawno nie rozmawiałeś - zachęcają pomysłodawcy. - Kup ciastko, owoce lub kwiatek i odwiedź kogoś, kto może być samotny. Zaproś na kawę kogoś, kto w twojej pracy czuje się wyobcowany. Porozmawiaj i pobaw się ze swoimi dziećmi. Warto rozejrzeć się dookoła, zrobić samemu pierwszy krok.

I dodają: - Odwagi. To jedyna rzecz, której potrzebujemy, by pomagać innym. ©℗

(gan)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

 

 

Komentarze

A dlaczego
I w tej "Propagandzie"... nie wybrano rowniez znaku - ktory stoi przy przejsciu dla pieszych ?/!!
2018-11-22 17:46:54
Chyba bardziej...
Slowo - Kindly - Thursday pasuje na Zyczliwy Czwartek !! A dlaczego jeszcze i jak dlugo jeszcze... tak wielu Doroslych trzeba "jak dziecko" prowadzic za raczke... majac glownie na mysli sino-Nosych i tych spod Mostu ?? A wiec: jak dluuugo jeszcze...(?) gdzie na Wino i Piwo z kapslami ta maja - a na to co Wazniejsze z Zyciu to juz pozniej Nie ??
2018-11-22 17:41:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Przeszedł II Szczeciński Marsz Równości

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie