Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

ZUS wypłaca pierwsze świadczenia

Data publikacji: 03 października 2019 r. 22:55
Ostatnia aktualizacja: 03 października 2019 r. 23:03
ZUS wypłaca pierwsze  świadczenia
 

Oddziały ZUS w Zachodniopomorskiem wypłaciły pierwsze świadczenia uzupełniające dla osób niesamodzielnych. Od piątku (4 października) można składać wnioski również przez Internet.

O dodatkowe wsparcie pieniężne mogą się starać osoby pełnoletnie, które mieszkają w Polsce. A łączna wysokość ich dotychczasowych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1 600 zł brutto. Aby otrzymać świadczenie, trzeba mieć również ważne orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które go nie mają, po złożeniu wniosku zostaną skierowane na badanie do lekarza orzecznika ZUS. Orzeczenie muszą mieć także seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia i z powodu wieku ZUS przyznał im z urzędu dodatek pielęgnacyjny.

- Do zachodniopomorskich oddziałów ZUS już wpłynęło łącznie 8,7 tys. wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji - informuje Karol Jagielski, rzecznik regionalny ZUS. - Na terenie szczecińskiego oddziału 5,4 tys., w Koszalinie – 3,3 tysiąca.

Spośród osób, które złożyły wnioski i pobierają już inne świadczenie z ZUS, prawie 2,4 tys. otrzymuje je w wysokości do 1100 złotych. Te osoby mogą liczyć na uzupełnienie w pełnej kwocie 500 zł. Wszystkich decyzji o wypłacie oddziały ZUS w regionie wydały 800.

W całym kraju wpłynęło do ZUS ok. 205 tys. wniosków. Przeszło 60 proc. z nich złożyły kobiety. Od piątku (4 bm.) wniosek o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych będzie można wysłać przez Internet. Formularz papierowy dostępny jest od września.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.zus.pl.

(isz)

Fot. Anna Gniazdowska

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA