Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie i cofa świadczenia. Prawie milion oszczędności!

Data publikacji: 11 sierpnia 2019 r. 22:27
Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia 2019 r. 20:52
ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie i cofa świadczenia. Prawie milion oszczędności!
 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz skuteczniej wychwytuje nieprawidłowości dotyczące wystawiania i korzystania ze zwolnień lekarskich. Tylko w pierwszym półroczu 2019 r. w Zachodniopomorskiem wydano 690 decyzji, które wstrzymały wypłatę zasiłku chorobowego. W ich efekcie oszczędności są już wyższe niż w całym 2018 roku.

ZUS ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania czasowej niezdolności do pracy i wykorzystania zwolnień lekarskich.

- W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie. Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które są niezgodne z zaleceniami lekarza i mogą utrudnić powrót do zdrowia. W sytuacji takich nieprawidłowości zostanie wstrzymana wypłata świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba będzie je oddać - informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego.

W województwie zachodniopomorskim od stycznia do czerwca 2019 roku ZUS przeprowadził ponad 13 tys. kontroli zwolnień lekarskich. W Szczecinie wydano 279 decyzji, które wstrzymały wypłatę zasiłku chorobowego, natomiast w Koszalinie było ich 411. Kwota oszczędności przekroczyła 918 tys. złotych (Szczecin ponad 265 tys. zł, Koszalin 653 tys. złotych). Dla porównania w całym zeszłym roku w wyniku kontroli ograniczono w regionie wypłatę świadczeń pieniężnych na kwotę ponad 644 tys. złotych.

(p)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

milva
2019-08-14 20:39:13
Pani Alicjo, moja była dyrektorka tak samo, już kilka miesięcy na L4 od psychiatry i ma się dobrze ;) Nie wiem, co ma niby zdiagnozowane, ale normalnie sobie funkcjonuje, nawet nie musi udawać, że coś jej jest.
@No to
2019-08-13 11:39:15
Uwielbiam komentarze osób, którzy komentują posty a nie artykuły. Alicji na pewno chodziło o nierówność traktowania pracowników (osobiście też uważam, że prawo jest tylko dla maluczkich a prezesów i dyrektorów prawo nie tyczy), a ty "no to" jak nie masz nic sensownego do napisania do artykułu to po kiego grzyba w ogóle cokolwiek piszesz? A rozumiem, jesteś z tych, co po prostu lubią się czepnąć, nie ważne czego byleby się czepnąć ale niczego sensownego nie wnieść. No cóż tacy osobnicy niestety też są i może dlatego ten świat jest taki dziwny, żeby nie napisać barwny.
No to
2019-08-12 19:49:48
Jak @ - wszystko gra... to Cego sie jeszcze "Cep-iasz" ??
@cos tu nie gra - wszystko gra
2019-08-12 13:49:38
Wszystko gra. Po prostu wzięli bardziej uległego a ta pani zrobiła zbyt wiele złego i zbytnio trwoniła publiczne pieniądze. Tu nie idzie dlaczego ją wywalili, tylko, o to, że są równi i równiejsi. Tak było i za SLD i za PO i za PIS też tak jest. Nie ciągają tych co zarabiają duże pieniądze, tylko ciągają tych zwykłych zjadaczy chleba. A podobno PIS to partia prawa i sprawiedliwości a robią tak samo jak inni, czyli zachowują się jak dzieci. Proszę pani a Janek tez ściąga, to czemu ja nie mogę...Tamci chociaż nie nazywali się prawo i sprawiedliwość... . Niestety ci zostaną będzie jeszcze gorzej, przyjdą inni to też nic się nie zmieni.
Alicjo - cos tu nie gra...?
2019-08-12 12:23:24
To dlaczego ja nawet i wywalili z tego stolka... jak jej maz byl z tej slusznej i jedynej opcji ? No i po-wymieniaj rowniez a jak bylo i co sie dzialo w latach 1997-2015 tj. za czasow tej PO-przedniej Opcji...??
Myśl
2019-08-12 07:48:49
Oszustów wykorzystujących zwolnienia lekarskie powinno się wykrywać i karać. Jednak nie można pisać, że niewypłacone w związku z tym świadczenia są 'czystą' oszczędnością, trzeba uwzględnić koszy kontroli, które mogą być od nich wyższe. W tym wypadku, z oszczędności wypadnie 70,62 zł na kontrolę. Nie wiem jakie są koszty średnie kontroli, ale może ZUS wie.
Alicja
2019-08-12 07:42:11
Tak ZUS kontroluje ale tych maluczkich. Jakoś moja była dyrektorka jak ją ze stołka mieli zrzucić a właściwie to nawet i wywalili z tego stołka to nie zdzierżyła, że ma być pracownikiem i aż dwa lata przesiedziała na zwolnieniach lekarskich. Biedaczka się rozchorowała, chyba od nadmiaru botoksu w organizmie. Będąc tak bardzo chorą nawet stratowała w konkursie na dyrektora pewnej placówki. I co jej zrobiono. Otóż nic, bo ona kasowała tylko koło 10 000 zł miesięcznie a nie 2 000. Niech się ZUS uczciwie weźmie do roboty i jak ściga to wszystkich i nie ważne, że to dyrektor czy inny prezes. No tak, jej nie ruszali bo jej mąż z tej słusznej i jedynej opcji. Ot Polska to jest właśnie.
A jaka nazwe maja ?
2019-08-11 23:12:24
Te Lewe Choroby... na tych Lewych Zwolnieniach Lekarskich i jacy Lekarze je pro_po_nuja... ?? Patrz wiec po_nizszy rysunek nr 167 / Pana H. Sawki !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA