Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Żołnierze-klerycy w Świnoujściu [FILM]

Data publikacji: 10 września 2016 r. 10:31
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:14
Żołnierze-klerycy w Świnoujściu
 

Świnoujscy muzealnicy z Fortu Gerharda , dzięki współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej z Gdyni otworzyli  nową  wystawę poświęconą służbie w Bateriach Artylerii Stałej Marynarki Wojennej. Służba pokazana jest oczami żołnierzy-kleryków, którzy w jednej z takich jednostek służyli w latach 60. XX wieku. Po 50 latach spotkali się w Świnoujściu by powspominać swoją służbę i młodość. 

- Byliśmy młodzi. Uczęszczaliśmy do seminariów duchownych. Mieliśmy być następnym pokoleniem księży, którzy będą sprzeciwiać się ustrojowi. Więc się za nas zabrali. Ale służba miała swoją dobrą stronę. Umocniła nas - opowiadają klerycy.

Spotkanie odbyło się w ramach Dni Twierdzy 2016 na Wyspach, które potrwają w Świnoujściu jeszcze do niedzieli. Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja Arkadiusz Woźniakowskiego dotycząca historii BAS-ów. Historyczna impreza trwa nadal. Już dzisiaj m.in. widowisko batalistyczne na plaży. 

Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI

Więcej o duchownych służących w Bateriach Artylerii Stałej przeczytacie we wtorkowym Kurierze Szczecińskim oraz e-wydaniu z 13 września 2016 roku. 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA