Środa 16 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Zniknie góra śmieci przy ul. Kamiennej w Policach

Data publikacji: 2021-05-10 15:17
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-13 20:58
Zniknie góra śmieci przy ul. Kamiennej w Policach
Umowę podpisali: Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Andrzej Bednarek, starosta policki Fot. Agnieszka Spirydowicz  

Zniknie góra śmieci składowanych przy ul. Kamiennej w Policach. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał powiatowi polickiemu dofinansowanie na uprzątnięcie zalegających odpadów i rekultywację terenu. W poniedziałek (10 maja) w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie podpisano umowę.

Całe przedsięwzięcie ma kosztować 18 milionów złotych. Aż 85 procent z tego sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - to 15,3 miliona złotych bezzwrotnej dotacji dla powiatu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (z działania: Poprawa jakości środowiska miejskiego).

Rozbroić bombę ekologiczną w Policach

- Spotykamy się dzisiaj po to, żeby rozbroić bombę ekologiczną: niewłaściwie składowane odpady w Policach - zapowiedział wojewoda Zbigniew Bogucki. - Myślę, że to jest bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Polic i powiatu polickiego, że tego zagrożenia, z którym trudno było się uporać przez ostatnie lata, już nie będzie. Ponad 15 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostanie przeznaczonych na ten cel. 

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prof. Maciej Chorowski, zwracał uwagę, że problem z nielegalnymi składowiskami jest poważny i dotyczy całego kraju.

Umowa na usunięcie śmieci przy ul. Kamiennej w Policach

- W Polsce mamy około 800 takich miejsc, a więc to jest początek bardzo dużej operacji - mówił. - Jeżeli w tych 800 miejscach mamy składowiska i potrzeba po 10 milionów na każde (a np. na to w Policach przeznaczono ponad 15 milionów złotych dotacji - red.), to już rozmawiamy o około 10 miliardach złotych. Takich środków po prostu nie ma. Dobrze, że dochodzi do rozbrajania tych bomb, ale z drugiej strony, my jako społeczeństwo musimy być świadomi, że tylko bardzo stanowcza postawa wszystkich, którzy mogą wziąć w tym udział, aby do tego typu zdarzeń (powstawania nielegalnych składowisk - red.) nie dochodziło, będzie gwarantem tego, że Polska rzeczywiście z tych odpadów się oczyści. Musimy wszyscy dochować wszelkiej staranności.

Góra śmieci zamiast nowoczesnej instalacji

Przypomnijmy, że przy ul. Kamiennej w Policach miała powstać nowoczesna instalacja do odzyskiwania odpadów - tak deklarowała firma, która zajmowała tam duży teren. Pozostawiła po sobie tylko górę śmieci, stwarzających zagrożenie i dla środowiska, i dla mieszkańców. Starosta policki, Andrzej Bednarek, przyznawał, że już od kilku lat wiadomo, że trzeba to posprzątać za pieniądze publiczne. 

- Jak to w biznesie, są uczciwi przedsiębiorcy i ci nieuczciwi - mówił starosta policki Andrzej Bednarek. - I ten nieuczciwy dziś jest bezskutecznie windykowany, nie było szansy na posprzątanie. Gmina Police nazywa się gminą zieloną, powiat zaś kiedyś przyjął hasło "powiatu przyjaznego z natury". Jak ta Kamienna z taką ilością śmieci przy tym wszystkim wygląda? Jest to więc dla nas bardzo znaczący moment. Szkoda tylko, że pieniądze, które można było przeznaczyć na inne cele, trzeba wydawać na usunięcie odpadów. Wszyscy samorządowcy i wszystkie instytucje muszą współpracować, aby do tego typu sytuacji nigdy nie dochodziło. Bardzo dziękuję w imieniu mieszkańców gminy i powiatu polickiego.

Teren ma być nie tylko posprzątany, ale też zagospodarowany.

- Umowa obejmuje uporządkowanie terenu poprzez uprzątnięcie, czyli wyselekcjonowanie i recykling odpadów, oraz zagospodarowanie tego miejsca na teren zielony, ogólnodostępny dla mieszkańców - mówi Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zadanie ma być wykonane do połowy 2023 roku.

Agnieszka Spirydowicz

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

tadeusz
2021-05-13 20:15:05
Kto jest właścicielem terenu, powinien ponieść prawne konsekwencje zdewastowania terenu. Jeżeli właścicielem jest samorząd powiatowy, to koszty rekultywacji składowiska powinien ponieść osobiście Starosta wraz z członkami Zarządu Powiatu.Gdyby właścicielem terenu była osoba fizyczna, to powinna nastąpić konfiskata gruntu na rzecz Skarbu Państwa. Niestety żyjemy w kraju gdzie partyjne i bezpartyjne darmozjady z Sejmu i Senatu, nie potrafią uchwalić ustawy o skupie butelek.
Średniowiecz wraca !
2021-05-11 21:36:32
Ci sami Panowie jeżdżą po wsiach i rączki składają odmawiając godzinki za dewastację pomników katolskich buhaha...
elo
2021-05-11 13:54:10
zniknie góra śmieci a wysprzątają ją Ci panowie ze zdjęcia w garniturkach? Toć to jakieś nowe stroje robocze?
interesant byznesu
2021-05-11 13:05:41
No patrzcie, jak to w jedną noc NIESPODZIEWANIE ktoś nasypał, w a teraz miesiącami trzeba będzie wywozić.Och te kochane władze, tam pilnują gdzie nie trzeba, a potem się zbierają aby uroczyście podpisać.
Do Admina forum
2021-05-11 11:31:33
do PO-je..ych , no PO_jeb..i , itd. Co jeszcze musi wpisać ten oszołom i ilu forumowiczów poobrażać , abyście przestali publikować posty tego kolesia ?? Czy wy tego nie czytacie co publikujecie ?? No żenada!!
no PO_jeb..i
2021-05-11 09:38:38
- na_PiS_zecie kiedy i kto wydał zgodę na "nowoczesną instalację do odzyskiwania odpadów"? Kakło PO_j,,ów zatkało?
Stefan
2021-05-11 09:09:57
chyba najgorszy powiat w kraju, totalna urzędnicza nieudolność
w Policach
2021-05-10 22:52:21
gdzie starosta, gdzie wojewoda, gdzie powiat, gdzie gmina - co ONI zROBILI WCZEŚNIEJ ?!
do PO-je..ych
2021-05-10 22:38:31
"I ten nieuczciwy dziś jest bezskutecznie windykowany, nie było szansy na posprzątanie...." Napiszcie PO_j..y kiedy i kto wydał zezwolenie na tzw. "recykling". Za panowania PiS_dzielców jest obowiiązujący przepis iż firma do takich zadań; musi być (notarialnie) właścicielem składowiska (ewentualny syf zostanie u właściciela), musi wyłożyć kaucję za ewantualną szkodę, składowisko z "zagrożeniami" musi być...cena za uzyskanie zezwolenia na działalność jest kilkakrotnie większa niż za "PełO", itd
Co za patola...
2021-05-10 19:16:44
A gdzie klecha z kropidłem , bez tego nie da rady:))
Kiedyś też PISowiec
2021-05-10 19:08:43
Wszyscy ładnie rączki składają, propaganda za nieswoje musi być patole z PIS rodem...
Haha
2021-05-10 18:57:08
Pisowcy mają parcie na szkło. Przy każdej umowie tą samą ekipa robi pokazówke i się lansuje. Zastanawiam się za co oni biorą pieniądze
Ciekawy
2021-05-10 18:25:55
Dziesięciu chłopa przyjechało by zapozować do zdjęciu, w radio Szczecin stwierdzić, że to wina PO. Zamiast gadać załadowaliby ze dwie ciężarówki odpadów, i po sprawie. Ale piar wziął górę nad rozumem.
gwol
2021-05-10 18:18:24
"...to już rozmawiamy o około 10 miliardach złotych. Takich środków po prostu nie ma." Myli się pan. To akurat tyle, co 5 lat finansowania waszej tuby propagandowej TVP, panie prezesie.
Miś
2021-05-10 16:36:15
Dziewięciu notabli do tego potrzeba, żeby zwyczajnie posprzatać miasto, za które są odpowiedzialni? To lepszy dowcip niż ten z wkręcaniem żarówki!
Wocia
2021-05-10 15:21:59
Pan Starosta zapomniał dodać, że na Piotra i Pawła za ZCh Police jest jeszcze jedna taka hałda śmieci...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ