piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Znikają ślady komunizmu

Znikają ślady komunizmu

Znikają ślady komunizmu
Data publikacji: 2018-01-13 10:39
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:33
Wywietleń: 1503 309194

Po usunięciu pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej z placu Żołnierza Polskiego szczeciński magistrat zlikwiduje pomnik Sławy Radzieckiej u zbiegu ulic Nehringa i Szosy Polskiej. Ma to zrobić do końca marca – taki jest wymóg nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej. Muszą się do niej dostosować także inne podmioty – m.in. właściciele kamienic.

Marcin Pawlicki, zastępca prezydenta Szczecina, poinformował, że to on na kolegium prezydenckim wniósł o demontaż obiektu przy ul. Nehringa. Koszt likwidacji ocenił na kilkadziesiąt tysięcy złotych – a to oznacza, że miasto nie musi ogłaszać przetargu.

– W kratownicy, która tam stoi, jest 49 okienek, w których naprzemiennie występują pięcioramienna sowiecka gwiazda oraz sierp i młot – nie ulega wątpliwości, że ten obiekt podlega pod ustawę o dekomunizacji – dodawał Marcin Pawlicki. – To pomnik często dewastowany przez mieszkańców Szczecina niezadowolonych z tego, że on znajduje się w tym miejscu. Wiele środowisk zabiegało u mnie, aby go usunąć. Domagał się tego Instytut Pamięci Narodowej. Miejsce po pomniku zostanie uporządkowane i powstanie tam trawnik. Uważam, że obiekty propagujące komunizm powinny zniknąć z przestrzeni miasta i dobrze się stało, że samorządy we własnym zakresie mogą przeprowadzić te zmiany. W naszym przypadku nie będzie konieczności, aby wojewoda podejmował jakąkolwiek interwencję. Wszystko robimy we własnym zakresie.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 12 stycznia 2018 r.

Alan Sasinowski

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Dziad
Pomników ja swoim skromnym zdaniem nie chcę, bo świętują pod nimi postkomunistyczne popłuczyny nazywające się teraz liberałami i postępowcami - "razem" i inne totalne partyjki i ugrupowania, które są paraliżem sennym po wybudzeniu z koszmaru komunizmu. Są to dalej symbole stalinizmu. Historii należy uczyć się w szkołach i muzeach. Pomniki i łuki tryumfalne są od świętowania i upamiętniania. Nie jestem w stanie tolerować słowa wdzięczność w kierunku kacapów, ani ich marionetek po tym, co ja, mój ojciec i mój dziadek widzieliśmy na własne oczy. Tak jak w filmowej scenie z baru - Kto zamawiał ruskie? Nikt, same przyszły. Polskę spotkała gigantyczna tragedia i blisko pół wieku zniewolenia zaraz po odzyskaniu niepodległości, a wam w głowie pielęgnowanie pomników oprawców. Toć nikt nie neguje, ani nie likwiduje ulic, ani pomników typu "Zdobywców Szczecina", czy podobne.
2018-01-16 03:34:59
PiSzcząca bida
To jakiś brak logiki w tym usuwaniu pomników świadczących o bytności tu Armii Czerwonej. Kto z przyszłych pokoleń uwierzy w historię zniewolenia Polski przez ZSRR, jeżeli tu nie będzie żadnych materialnych dowodów? To będą dla nich takie same opowieści jak o smoku wawelskim. Niektórzy negują istnienie zbrodniczego nazizmu niemieckiego. Dobrze, że jeszcze nie zlikwidowano pozostałości po niemieckich obozach koncentracyjnych, choć niektórzy ogarnięci oszołomstwem zdolni są do wysuwania tezy, iż Rosjanie dopuścili się na terenie Polski większych zbrodni niż Niemcy.
2018-01-15 18:16:41
Jakób
@ @Jakób (znowu jakiś nierozgarnięty nieumiejący sobie nicka wpisać - czyżby d. "komendant"?). Dzieciaku, byle co jesz, byle co wypisujesz, w d…. by łeś, g…. widziałeś. Twój, pożal się Boże, komentarz świadczy o: 1. braku umiejętności czytania ze zrozumieniem, 2. braku podstawowej wiedzy. Nie będę ci przecież pisał wielkimi literami, żebyś zrozumiał. Byłeś w Peru? Znasz poglądy Peruwiańczyków? Jedź i zapytaj Metysów, czy są bardziej Hiszpanami czy Indianami. Zobacz, jakie tradycje kultywują, hiszpańskie czy indiańskie. Tam nawet Metys nazwie cię gringo, chyba że jesteś Chińczykiem. I nie obrażaj Peruwiańczyków , bo Słońce to ich najważniejszy symbol (sprawdź, co znaczy Inti). Właśnie od Peruwiańczyków można się uczyć patriotyzmu, choć tam nie ma PiS-u.
2018-01-15 17:36:30
@Jakób
Sam właśnie przyznałeś, że pełno w Ameryce Południowej Hiszpanów i ileśtam % niedobitków upchniętych w Peru, w jednym kraju. I znowu łżesz, bo metysi to potomkowie Hiszpanów tak samo jak i Indian. Jak fakty nie są dobre, to trzeba zmienić fakty. Śmierdzi i to bardzo, tym bardziej, że sam swoje argumenty zjadłeś - niby to w Polsce są sami źli i niewdzięczni alergicy, uczuleni na każdy sierp i młot, a jednak Austriackie im nie przeszkadzają. Albo mieć cukierek, albo zjeść cukierek. Gdzie konsekwencja? Gdzie logika? No ale ton obrałeś zwycięski, pouczający, więc jest cacy. Pabieda! Nauka Historii idzie w dobrym kierunku. Usuwa się wszelkie ślady wdzięczności ZSRR, jednocześnie podkreślając jego zbrodniczy charakter i prostując wiedzę o "wyzwoleniu". Żadna wiedza nie zginie. Po prostu kończy się era pozytywnego myślenia o napaści na Polskę, mordowaniu jej obywateli i ubezwłasnowolnianiu Narodu. Bądź sobie wdzięczny za mordowanie i zniewalanie Polaków, ale po cichu, w swoim domku. Albo w Peru razem z jego Słońcem.
2018-01-14 22:25:41
Trireme
Szkoda, że Szczecin nie zdobyli Amerykanie. Może zmienić historię?
2018-01-14 22:18:52
Mariusz W.
To nie jest ślad komunizmu, tylko pomnik dla poległych żołnierzy. Wstyd dla władz Szczecina, że rozbierają takie pomniki z własnej inicjatywy!
2018-01-14 18:09:20
Jakób
@ Kóba - testy alergiczne to powinieneś sobie zrobić ty i tobie podobni, co dostają rozwolnienia umysłowego na każdy symbol kojarzący się ze Związkiem Radzieckim. To, że usunie się z polskiej przestrzeni publicznej wszelkie ślady związane z ZSRR nie zmieni to historii - to jest myślenie strusia chowającego głowę w piasek lub dziecka zasłaniającego ręką oczy. Austria wprowadziła do swojego godła sierp i młot w 1919 z tego samego powodu co Rosja bolszewicka. A na temat Peru nie zabieraj głosu, bo się na tym znasz jak kura na gwiazdach. Społeczeństwo tego państwa składa się z 45% Indian i 45% Metysów. Tylko 10% obywateli Peru to Kreole (potomkowie Hiszpanów) oraz niewielki odsetek Chińczyków i Japończyków (jeden z nich nawet był prezydentem Peru). Przed obecnym prezydentem Pablo Kuczynskim prezydentami byli m.in. Alejandro Toledo i Ollanta Humala Tasso, potomkowie Indian podbitych przez Pizarra. W Peru i Boliwii obok języka hiszpańskiego językami urzędowymi są również keczua i ajmara, używane również w innych państwach Ameryki Łacińskiej, która nie jest krajem (jak piszesz), ale kontynentem. W Meksyku również potomkowie Europejczyków stanowią zaledwie 10%, tylko tam Metysów jest więcej. Nie zabieraj więc, dziecino, głosu na temat, na którym się nie znasz.
2018-01-14 13:51:34
Kóba do Jakóba
A robiłeś już sobie testy alergiczne? O co Ci chodzi? Dlaczego wypisujesz jawne kłamstwa? Czy to z braku wiedzy, czy dla propagandy? Druga wojna światowa była niezrozumiała i nieakceptowalna. Urządzanie się ludzi i niszczenie symboli śmierci w nowym porządku świata jest zrozumiałe i akceptowalne, a wręcz pożądane. Teraz usuwa się, bez emocji, symbole uciemiężenia naszego Narodu, symbole zemsty sowietów za rok 1920. Pizarro był zdobywcą. Imperium Inków upadło, Inkowie z pewnością usunęliby wszelkie ślady obecności Hiszpanów, a przydatne narzędzia zasymilowali, gdyby tylko mieli ku temu sposobność. Dziś Ameryka Łacińska jest w większości krajem Hiszpańskojęzycznym, a to nasuwa jasny wniosek - Latynoamerykanie to potomkowie Hiszpanów, nie Majów, czy Inków. W dodatku nie pamiętam, żeby Austriacy siali terror przy pomocy swojego sierpa i młota. Praktycznie każda monarchia miała w herbie ptaka drapieżnego, zazwyczaj orła. Dlaczego więc nie usunąć go z naszego herbu? Odpowiedź jest prosta - bo się nie znasz i pleciesz bzdury bez rąk i nóg.
2018-01-14 09:04:02
Z deszczu... PO-d rynne
Znikaja slady Komunizmu.... a w to miejsce PO-szerza sie w Szczecinie wraz ze Szczecinskim Marszalkiem PO-stkomunizm i reszta Lewactwa !!
2018-01-14 00:29:27
Odbudujemy te memoriały
na koszt rozbierających.
2018-01-14 00:28:09
Pablos
Kilkadziesiąt tysięcy za likwidację?!? Chyba poszaleli w tym magistracie. Tablicę usunąć, pseudo mausoleum rozbudować za parę tysi w wiatę autobusową i już. A kratownicą pozwólcie zająć się loklnym złomiarzom, zniknie w try miga :-)
2018-01-13 15:54:33
b
Jak znikną z głów to będzie sukces!
2018-01-13 11:31:21
Jakób
Ciekawa tendencja następuje w nauczaniu historii - dziejów Polski będą się nowe pokolenia uczyć z trawników. W trawniki przemieniono w latach 60. ubiegłego wieku cmentarze poniemieckie (nawet żydowskim nie darowano). Po drugiej wojnie światowej likwidowano wszelkie ślady niemieckiej kultury i z punktu traumy wojennej jest to zrozumiałe, choć nie akceptowalne. Teraz zemsta (podobno to niskie uczucie) dosięga wszystkiego, co nawet nie radzieckie, ale rosyjskie. W stolicy Peru, Limie, do tej pory stoi pomnik Francisco Pizarra, który zniszczył potężne państwo Inków, choć teraz przy władzy są ich potomkowie. W Szczecinie nie ma szans na powstanie muzeum urodzonych tutaj caryc rosyjskich. Dobrze, że w Szczecinie nie ma konsulatu Austrii, bo godło tego państwa kłułoby w oczy "czyścicieli przestrzeni publicznej", gdyż w tymże godle jest młot i sierp.
2018-01-13 11:24:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy