Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
1 szczecin
REKLAMA

Znika autobus, połączenie zostaje

Data publikacji: 14 grudnia 2017 r. 12:40
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:58
Znika autobus, połączenie zostaje
 

Mieszkańcy Podjuch i Klucza się martwią. Od miesięcy słyszą bowiem o planowanych zmianach w siatce połączeń autobusowych na prawobrzeżu. Boją się, że wraz z likwidacją linii autobusowej nr 55 stracą dogodny dojazd do pętli tramwajowej przy Basenie Górniczym i dalej do centrum miasta. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zgadza się tylko z częścią tej teorii.

– Linia nr 55 z Klucza do Basenu Górniczego ma ulec likwidacji. Zainteresowana jej utrzymaniem była rada osiedla, ale ZDiTM stwierdził, że linia się nie opłaca i sprawa jest już przesądzona – alarmuje Piotr Mojzykiewicz. – Moim zdaniem aspekt społeczny powinien być wzięty pod uwagę. Podobnie jak wiele innych starszych osób mieszkam w Kluczu. Zostaje nam jeden autobus nr 64, który jeździ 3 razy na godzinę i tylko w szczycie.

Starsi mieszkańcy obawiają się, że choć po zmianach liczba kursów ma być zwiększona, ale dojazd do centrum i tak będą mieli utrudniony. Taka zmiana starszych i niepełnosprawnych nie satysfakcjonuje.

– Z autobusu nr 64, by dostać się do tramwaju do miasta, musimy przebrnąć przez jezdnię, a potem poziomy przystanku na peron przy ul. Jaśminowej. Schodami w dół lub windą – tłumaczy pan Piotr. – A co będzie, gdy ona się zepsuje?

Na razie takich problemów nie ma, bo przesiadka na Basenie Górniczym odbywa się z autobusu do tramwaju na jednym przystanku. Nie wymaga ani pokonywania odległości, ani tym bardziej schodów.

– Jestem niepełnosprawny ruchowo i dla mnie – jak i dla większości starszych i niesprawnych ludzi – to duża niedogodność. Młodzi mogą się przesiadać dowolnie, nam już jest ciężko – dodaje Piotr Mojzykiewicz. Byłem w tej sprawie w dyrekcji ZDiTM. Przyjął mnie młody dyrektor i czułem, że zupełnie nie rozumie potrzeb starszych ludzi…

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego uspokaja, że połączenie Klucza i Podjuch z centrum Szczecina będzie utrzymane. Być może będzie nawet lepsze.

– W projekcie nowej siatki połączeń autobusowych dla prawobrzeża mieszkańcy Podjuch, aby dostać się do SST, będą mieli do wyboru dwie linie – 64 i 66 – zapewnia Szymon Wasilewski z ZDiTM. – Będą one kursowały przez cały dzień co 20 minut, czyli de facto autobus będzie się pojawiał na przystankach co 10 minut. Kursy odbywać się będą przez cały tydzień.

Obie linie mają być bezpośrednio skomunikowane z przystankiem „Jaśminowa ZUS”, gdzie – jak zapewnia ZDiTM – do dyspozycji osób niepełnosprawnych jest winda, której awarii pasażerowie tak się obawiają.

– Obecnie trwają prace nad finalnym kształtem siatki – dodaje Szymon Wasilewski. – Zostanie ona wprowadzona w życie po oddaniu do użytku pętli „Turkusowa”.

A ta inwestycja jest właśnie w trakcie odbiorów.

Tomasz TOKARZEWSKI

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kluczniakswojak
2017-12-16 09:11:05
zaraz,zaraz...jakiś czas temu zagadnięta przeze mnie osoba z rady osiedla Klucz co myśli o mieszkańcach ulicy Polarnej, jak dostać się do miasta,to odpowiedziała że my mieszkamy w lesie i mamy swoje dryndy...chodziło wtedy o zwiększenie częstotliwości kursowania autobusów,z ewentualnością przedłużenia 64 do Autostrady...i co? Olano Nas...więc teraz jest supeeer, mamy wreszcie bezpośredni dojazd do Dąbia!Brawo Zditm, MY mieszkańcy Kresów Południowych chcemy jeszcze 64 do Dąbia Osiedle...Wtedy będzie idealnie.Pozdrowienia dla Wszystkich...WESOŁYCH ŚWIĄąąT.
Gość
2017-12-14 21:22:33
Ci zdrowi z autami maja gdzieś ale choroba położy i na autobus muszą iść ciekawe co wtedy powiedzą. Ci na tak i mający ludzi starszych i chorych są bezduszni egoisci i antyspoleczni.
Ludziom...
2017-12-14 20:45:19
Ludziom z dobrobytu się w dupach przewraca. Wcześniej jeździli furmankami i nie narzekali, a dzisiaj zabrać jeden autobus to biadolą i biadolą. Jak nie pasuje Wam taka siatka to się przeprowadźcie do centrum, a nie. Popieram zmianę z kasacją 55, bo tak naprawde nic nie daje. Jest SST, niech się tam przesiadają i nie wymyślają, że winda się zepsuje. Szkoda słów na takie zidiocenie narodowe...
Ilona
2017-12-14 20:40:33
W artykule opisano tylko rozwiązanie dla mieszkańców Podjuch. A co z mieszkańcami dzielnicy Klucz? Do Podjuch muszą jakoś dojechać. Dzieci muszą dostać się do szkół, inni do pracy, do lekarza. Dlaczego całkowicie pominięto nas przy planowaniu nowej siatki połączeń???
gość
2017-12-14 19:11:26
Co ma do tego jedynka , która nie jest autobusem miejskim i nie obejmuje tego przejazdu bilet sieciowy ( zresztą też jeden na godzinę ) a co z pracownikami i uczniami dojeżdżającymi z Klucza ?
B
2017-12-14 15:46:04
Takie rozwiązanie w żaden sposób nie pomoże mieszkańcą Klucza ale najważniejsze żeby z Podjuch mieli dobre połączenie. Reszta się nie liczy. Najlepsze rozwiązanie to zostawić jak jest teraz albo niech autobus lini 61 dojeżdża do Klucza tak jak było kiedyś i będzie dogodny dojazd do miasta.
Wroga rada osiedla
2017-12-14 15:44:48
Najgorsza jest w tym wszystkim rzekomo bezpartyjna rada osiedla, która zamiast dbać o osoby niepełnosprawne, broni tej chorej inwestycji. Zapewne przed przyszłymi wyborami chce się przypodobać swojemu "zwierzchnikowi" prezentowi Krzystkowi, który stoi na czele tego żałosnego ugrupowania "bezpartyjnych". Tylko patrzeć ilu aroganckich radnych będzie kandydatami w wyborach do rady miasta.
Gość 2
2017-12-14 14:55:42
A ja nie jestem zadowolony. To kpina ze starszych czy chorych ludzi. W zditm czy radzie podjuch maja to gdzieś bo nie doświadczyli problemu i maja auta więc mają gdzieś ludzi. Czerwona kartka za brak poszanowania ludzi ogółem rada podjuch miasto, pan prezydent i jego wybrancy i całe zditm. Jak linia zlikwidowana i połączenie będzie, bzdura. Stanie włodarze przed ludźmi starszymi i chorymi i powiedzcie że ich przesiadka to schody windy i ulica
gość
2017-12-14 13:18:19
Akurat uważam, że to dobry pomysł, będzie lepszy dojazd do Dąbia i na Słoneczne. A z Podjuch i Klucza do Szczecina mamy jeszcze bezpośredni autobus nr 1, więc zmiana jest bardzo pozytywna.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA