sobota, 26 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Znamy wstępny projekt pomnika kapitana Maciejewicza

Znamy wstępny projekt pomnika kapitana Maciejewicza

Znamy wstępny projekt pomnika kapitana Maciejewicza
Data publikacji: 2017-07-17 15:03
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:21
Wywietleń: 1355 276443

W czerwcu zarejestrowano Stowarzyszenie na rzecz Budowy Pomnika Kapitanowi Kapitanów – Kapitanowi Żeglugi Wielkiej Konstantemu Matyjewiczowi Maciejewiczowi. Na temat tej inicjatywy pisaliśmy po zebraniu założycielskim, które się odbyło w lutym tego roku. Znany jest już wstępny projekt pomnika, zaproponowany przez artystę rzeźbiarza prof. Jerzego Lipczyńskiego.

Konstanty Maciejewicz uznawany był za najwyższy w Polsce autorytet w sprawach żeglugi i morskiego wychowania, za symbol polskiego kapitana. Wykładał w pierwszej polskiej Szkole Morskiej w Tczewie. Był ostatnim komendantem szkolnego żaglowca „Lwów”, a od 1930 r. – pierwszym komendantem „Daru Pomorza”, na którym odbył rejs dookoła świata (1934/1935). Od wiosny 1939 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni, a po wojnie został jej dyrektorem. W 1947 r. mianowano go dyrektorem PSM w Szczecinie. Piastował to stanowisko do 1953 r. W latach 1953-1962 pracował w Polskim Rejestrze Statków. Był powoływany na przewodniczącego komisji egzaminacyjnych. Pracował także w Izbie Morskiej. Kiedy odchodził na emeryturę, powiedział: „Gdybym się miał urodzić i żyć jeszcze raz, znów zostałbym marynarzem”.

Kapitan Konstanty Maciejewicz urodził się 11 listopada 1890 r. w Niemirowie na Podolu. Na wieczną wachtę odszedł 25 października 1972 r. Jego grób jest w Kwaterze Zasłużonych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Przypomnijmy, że inicjatorem ufundowania pomnika kapitanowi Maciejewiczowi jest Czesław Kramarz. Był drużynowym drużyny harcerskiej, działającej niegdyś przy Polskiej Żegludze Morskiej. Powstała ona jeszcze za życia słynnego kapitana i nosiła jego imię.

– Uważam, że bez zmaterializowanego pomnika kapitana Maciejewicza – choćby na miejscu zdjętego do konserwacji masztu, którego powrotu mieszkańcy Szczecina nie mogą się doczekać, nasze miasto nie będzie mieć swojej tożsamości kulturowej! – napisał w liście do naszej redakcji Czesław Kramarz (opublikowanym w grudniu 2015 roku). – Wydrukowane niegdyś znaczki pocztowe z podobizną kapitana już nie wystarczą nowym pokoleniom! Na konto budowy takiego pomnika deklaruję comiesięczne wpłaty ze swojej emerytury.

Pan Kramarz został prezesem nowego stowarzyszenia. Jego zastępcą jest kpt. ż.w. Zbigniew Sak, a w skład zarządu wchodzi też Ludmiła Kopycińska. Wstępny projekt pomnika zaproponował prof. Jerzy Lipczyński. Sylwetka kapitana ma być uzupełniona o lornetkę trzymaną na kolanach, a w „ściance” obok wpisanego koła sterowego zostanie dodany znaczek absolwentów Szkoły Morskiej zawierający sylwetkę żaglowca „Lwów”. Realistyczne studium głowy będzie gotowe we wrześniu br.

– Stowarzyszenie Absolwentów Państwowej Szkoły Rybołówstwa Morskiego „Śledziołapy” ufundowało i już nam przekazało skarbonkę na zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika – poinformował prezes Kramarz.

Kapitan Sak dodał, że w planach jest kwesta podczas sierpniowego finału regat The Tall Ships Races w Szczecinie.

Wszyscy chętni już mogą wpłacać datki na budowę pomnika. Nowe stowarzyszenie ma konto w Banku Polskim PKO, nr 30 1020 4795 0000 9202 0366 0834.

Elżbieta Kubowska

Znamy wstępny projekt pomnika kapitana Maciejewicza

Komentarze

Honorat
To skandal, że tzw. Maszt Maciejewicza nie wrócił na dawne miejsce. Indolencja osób za to odpowiedzialnych jest niewiarygodna. Najpierw postawić z powrotem Maszt, a przy nim ustawić pomnik kpt. Maciejewicza. Wówczas turysta oglądający to miejsce z okien autokaru czy samochodu łatwiej sobie skojarzy o czyj pomnik chodzi. Przecież Szczecin to podobno morskie miasto!? ---- @ Maria przewodnik: nie obrażaj ludzi zabużańskich, bo Konstanty Maciejewicz też urodził się za Bugiem - na Podolu, które - jeżeli ogarniasz podstawy geografii - leży za Bugiem.
2017-07-18 12:00:13
Maria przewodnik
Przestańcie już podniecać się tym dźwigiem z poniemieckiego statku, zakopanym w ziemię w kwartale zabytków!!! Normalnie pomnik na miarę chłopów zabużańskich! Dobrze że zniknął, bo trudno turystom było wytłumaczyć o co chodzi, a wzbudzał i tak ironiczne uśmieszki. To bardziej uwłaczało niż nobilitowało Maciejewiczowi! Powstanie normalny pomnik, to i wycieczkom można będzie bez wstydu opowiadać o tym kapitanie.
2017-07-18 07:56:00
Turysta
Własnie, kiedy wróci Maszt Maciejewicza - przecież to jakiś skandal, tak jakby do remontu zabrano Kolumnę Zygmunta i nie postawiono jej z powrotem ;/
2017-07-18 06:56:54
Robert
Ani to nie był maszt ani tym bardziej Maciejewicza, a postawiony bez żadnych uzgodnień urbanistycznych szpecił tylko okolicę. Dobrze się stało że tę kupę złomu ktoś zabrał z reprezentacyjnej części naszego miasta, a Maciejewicz dorobi się prawdziwego pomnika.
2017-07-17 23:19:48
babaj
...a gdzie się dotąd poniewiera maszt ze statku jego imienia ???
2017-07-17 23:05:37
.
Najpierw niech wróci Maszt Maciejewicza na swoje miejsce!
2017-07-17 21:17:54
sailor
Swietny pomysl, tylko gdzies na bulwarach oczywiscie musi stanac ten pomnik :)wrzucice projekt na wspieram.to lub cos podobnego kasa sie znajdzie na pewno.
2017-07-17 15:12:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”