sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Żmurkiewicz: tunel będzie za pięć lat

Żmurkiewicz: tunel będzie za pięć lat

Żmurkiewicz: tunel będzie za pięć lat
Data publikacji: 2017-01-05 17:48
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:15
Wywietleń: 1132 195939

Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia ogłosił w czwartek, że budowa tunelu między wyspami Uznam i Wolin staje się faktem. Stosowny podpis złożył już Mateusz Morawiecki, minister finansów. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana w przeciągu pięciu lat.

Koszt budowy stałej przeprawy eksperci szacują na niemal 913 milionów złotych. 775 milionów będzie pochodziło ze środków unijnych, a pozostałe 137 milionów złotych miasto dorzuci z własnego budżetu. Przewidywany termin zakończenia budowy tunelu pod Świną to przełom 2021 i 2022 roku.

- W środę po południu dostaliśmy informację, na którą ja czekałem 15 lat, a mieszkańcy Świnoujścia 70 lat. Świnoujście zostanie połączone z Polską. Czekać będziemy jedynie pięć lat, co jest czasem krótkim jeżeli porówna się okres oczekiwania na tą decyzję - mówił Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.

Gospodarz kurortu dodał, że świnoujski tunel miał silną konkurencję w postaci dróg ekspresowych i autostrad. - Nasi konkurenci byli więksi, mieli większe wsparcie, również społeczne. Mimo to wygraliśmy rywalizację - nie krył zadowolenia.

Inwestorem budowy stałego połączenia pomiędzy wyspami Wolin i Uznam będzie Miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. To ona prowadzi przetarg, który wyłoni wykonawcę tunelu w systemie zaprojektuj i zbuduj. Samo rozpoczęcie budowy planowane jest w przyszłym 2018 roku, ale mogą być pojawić się opóźnienia związane z wyborem wykonawcy i szeregiem innych czynników.

- Samo rozstrzyganie przetargów może potrwać rok jeżeli pojawią się odwołania. To wariant pesymistyczny. Ale jest i wariant optymistyczny. Bez odwołań procedura ta może potrwać tylko dwa miesiące. Można przypuszczać, że w 2019 roku wybrany w przetargu wykonawca będzie wiercił pod Świną otwór i instalował konstrukcje - mówiła Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia.

Czy dofinansowanie jest już w 100 procentach pewne? Jest decyzja Centrum Unijnych Projektów Transportowych i stosowne podpisy w resortach w Warszawie, ale wszystko zaakceptować musi jeszcze Komisja Europejska. ©℗

Więcej o tunelu w Świnoujściu w poniedziałkowym wydaniu Kuriera Szczecińskiego.

Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI

Na zdj.: Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia ogłosił budowę tunelu w gronie swoich zastępców, skarbniczki i naczelników wydziałów odpowiedzialnych za infrastrukturę oraz unijne dofinansowanie.

 

 

 

 

 

Komentarze

@Nie ma prawa się udać
Nie porównuj czasów PO-wskiego grabienia i bankrutowania polskich wykonawców(przykładem są autostrady) do obecnych czasów.
2017-01-07 12:31:45
Nie ma prawa się udać
Nie bądźmy naiwni-wiemy jak w Polsce się buduje ( przykładem są autostrady )i dotrzymuje terminów.Tu będzie podobnie i będę się cieszył jeżeli zdołacie oddać oficjalnie tunel za 10 lat.To jest taki realny termin jak na ten Kraj.Nie cieszmy się więc zawczasu.
2017-01-07 09:22:18
do @do poniżej
A dlaczego nie znalazły się pieniądze "ze znienawidzonej" UE na tunel dla Świnoujścia jak rządziła POstKOMUNA? Dopiero musiał nastać "nienawidzący" UE PiS i pieniądze się znalazły w pierwszym roku ich rządzenia. Cieeekawe geniuszu... O! Przepraszam! "Geniuszu".
2017-01-06 12:54:54
do ponizej
PiS tez niczym zabka... bo pieniadze beda z tej znienawidzonej przez PiS Unii Eurppejskiej.
2017-01-06 07:39:14
"Mimo to wygraliśmy rywalizację "
Komuszy prezydent niczym żaba podkłada nogę tam, gdzie konie kują. Tą inwestycję mieszkańcy Świnoujścia (i nie tylko) otrzymali tylko i wyłącznie dlatego, że PiS realizuje swoje obietnice przedwyborcze. Twoje POstKOMUCHY wystarczająco długo były u władzy i jakoś nie potrafili zorganizować finansowania tej inwestycji.
2017-01-05 19:53:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy